Jaunumi

24.03.2024

Artis Gustovskis: Nākotne pieder mākslīgajam intelektam. Bagāti kļūs tie, kas strauji to mācīsies.

Biznesa augstskolas Turība Starptautiskā tūrisma fakultātes maģistra programmas absolvents, Kuldīgas Digitālo inovāciju centra vadītājs Artis Gustovskis dalās pieredzē par to, kas ir digitālās inovācijas, kur tās tiek pielietotas ikdienā, kas mūs sagaida nākotnē saistībā ar mākslīgo intelektu un kādēļ ir svarīgi studēt. “Bagāti kļūst tie, kuri strauji mācīsies mākslīgo intelektu,” akcentē Artis.

Kā aizrit Jūsu ikdiena kā Digitālo inovāciju centra vadītājam?
Pirmkārt, mēs apmācām iedzīvotājus lietot tehnoloģijas. Piemēram, ceturtdienās notiek senioru skola, kurā seniori tiek apmācīti pielietot tehnoloģijas. Otrkārt, pašlaik, sadarbojoties ar dažādiem partneriem, esam iesaistījušies arī vairākos digitālajos pilotprojektos. Vienā no šiem projektiem testējam inovāciju, kā ieekonomēt sāli ceļu kaisīšanai ziemā ar mākslīgā intelekta palīdzību. Ziemā uzsnieg sniegs, dispečers izbrauc pa visiem piesnigušajiem ceļiem, ar kāju pārbauda slidenību un izdomā, cik lielu sāls daudzumu būs nepieciešams izkaisīt, bet šādā veidā ielas tiek pārsālītas. Vēlamies izveidot programmu, kura ar mākslīgā intelekta palīdzību sensorē ceļus. Tā norāda, cik daudz sāls būs nepieciešams kaisīt uz ceļa A un, cik uz ceļa B. Tālāk jau tiek koordinētas vairākas mašīnas, norādot, kur tām jābrauc.

Kas Jūs aizrauj šajā jomā?
Mani aizrauj inovācijas, radošums. Turībā es beidzu savu otro specialitāti - tūrisma stratēģisko vadību. Mans pirmais maģistra grāds ir mākslā. Digitālās inovācijas ir vieta, kur varu izpausties. Piemēram, tikko ar mākslīgā intelekta iesaisti tika izveidots Kuldīgas simbola Katrīna avatārs, pielikām klāt arī balsi, lai būtu interesantāk.

Kas, pēc Jūsu domām, apvieno visus Turībā studējošos?
Es nodarbojos ar jogu, un viņu filozofija ir, ka par velti neko nedrīkst dot, jo tad cilvēks to nenovērtē. Te var vilkt paralēles ar izglītības iegūšanu – ja izglītība būs par velti, cilvēks to nenovērtēs. Manuprāt, Turībā apvienojas tie, kuriem interesē izglītība, viņi zina, ko viņi grib, un tas sniedz lielākas iespējas.

Kas ir Jūsu mīļākā vieta uz zemes? Kādēļ?
Kuldīga. Tā ir maza, mīļa un simpātiska pilsēta. Protams, ka man ir arī daudzas citas mīļas vietas, piemēram, Spānija un Itālija. Mani šīs zemes fascinē - tās ir ļoti skaistas, interesantas, dzīvās mākslas muzejs, bet Kuldīgā vienmēr atgriežos mājās.

Kur smeļaties iedvesmu?
Tas ir mūžam senais jautājums, un katram ir sava atbilde. Es vakar klausījos viena amerikāņu zinātnieka teikto, kurš stāstīja, ka iekšēji pastāvīgam pozitīvismam un enerģijas ģenerēšanai ir nepieciešams tas pats, kas fotosintēzei – gaisma, ūdens un pozitīvas emocijas. Es nezinu, vai mani ietekmē gaisma un ūdens, bet mani noteikti ietekmē skaistums. Kā sacīja Dostojevskis, skaistums izglābs pasauli. Tā ir taisnība. Kādēļ cilvēkiem patīk Kuldīga? Tā ir skaista. Daudzas lietas dabā ir skaistas, un skaistās lietas apbur cilvēkus.

Jūs vēlaties izveidot Kuldīgu par Smart City pilsētu. Kas tas ir un kā tas izpaužas?
Smart City ir gudra un efektīva līdzekļu izmantošana un taupīšana ar modernu tehnoloģiju palīdzību. Mēs visi zinām, ka elektrība ir izdevīgāka tad, kad biržas cenas ir zemākas. Dažreiz tu vinnē, dažreiz – zaudē, bet, ja cilvēks uzstādītu sensoru, kas automātiski vērtē biržas cenu, tas ieekonomētu vairāk nekā pusi no elektrības rēķina summas, jo, pieslēdzot sensoru, tas automātiski izvērtētu visizdevīgāko biržas cenas laiku, kurā darbināt veļas mašīnu, boileri un citas elektronikas ierīces.

Kā sākāt nodarboties ar mākslīgā intelekta pētīšanu?
Es ikdienā arī gleznoju un rakstu romānus. Sākumā domāju, ka grāmatu varētu uzrakstīt ar mākslīgā intelekta palīdzību. Daudzi cilvēki joprojām domā līdzīgi, jo intelekts var palīdzēt izpildīt mājas darbus, uzrakstīt aprakstus, esejas. Tiklīdz vēlies uzrakstīt kaut ko, kas nāktu no tevis paša, intelekts vairs nespēj to izpildīt, vai arī izmet dažādas standarta frāzes, piemēram, viņi dzīvoja ilgi un laimīgi. Es sāku ar to eksperimentēt, lai noskaidrotu, ko es varu panākt ar šī rīka palīdzību. Rakstniecībā panākt nevar pilnīgi neko. Esmu sācis darboties arī ar maksas versiju, kas ir daudz kvalitatīvāka nekā bezmaksas versija. Piemēram, man ir tūrisma uzņēmums, kuram vēlos izvedot uzņēmuma analīzi, lai saprastu, kādus uzlabojumus nepieciešams veikt, lai tas kļūtu kvalitatīvāks. Maksas mākslīgais intelekts ļoti konkrēti izskaidro uzņēmuma kļūdas, sniedz uzlabošanas ieteikumus. Jāatzīst, ka šie ieteikumi ir sastādīti kvalitatīvi un tie strādā.

Kā Jūs redzi mākslīgā intelekta attīstību pēc pieciem gadiem?
Būs lielas nepatikšanas. Jau tagad ar mākslīgā intelekta palīdzību uzdarbojas krāpnieki. Pēc pieciem gadiem visiem vajadzēs domāt par bankas kontu drošību. Krāpnieks piezvana, lai pajautātu, vai esat pasūtījis picu. Cilvēks atbild, ka neko nav pasūtījis, un ar to pietiek, lai nolasītu balss intonācijas tembru. Pēc piecām minūtēm cilvēka balsī intelekts zvana tuviniekiem, lai izkrāptu naudu, un tuvinieki notic, jo telefonā ir dzirdama mīļa cilvēka balss. Minimālais, ko šajā sakarā var darīt, ir visur uzstādīt divfaktoru autentifikāciju. Nākamais – iekšējās paroles. Ar tuviniekiem ir jāsarunā konkrēta, nesaistīta, nedigitāla parole. Mirklī, kad zvana krāpnieki un saka, ka cilvēkam ir nepatikšanas, lai pārskaita naudu uz mistisku drauga kontu, tuviniekam atliek tikai pajautāt paroli, lai ar to viss būtu beidzies.

Vai mākslīgais intelekts aizstās cilvēkus?
Mākslīgais intelekts cilvēku neaizstās nekad. Visi tie, kuri baidās no intelekta, nezina galveno intelekta darbības funkciju – intelekts ir izpildītājs. Tas neko nedara, kamēr cilvēks neuzdod uzdevumu. Intelekts ir kā spēlīte. Tu viņu uzprogrammē, bet, ja neesi to uzprogrammējis, nekas nenotiek.

Kā parastais mirstīgais var izmantot mākslīgo intelektu ikdienā?
Ir jāsaprot, ka tā pašlaik ir vismodernākā tehnoloģija, un to tāpat kā elektrību saprast nevar. Bet, kaut nesaprotam, elektrību lietojam. Cilvēks, kurš iemācīsies lietot intelektu, iekļūs elitē (15%), kura valdīs pār pārējiem. Ne jau burtiskā nozīmē, bet viņi darīs visu ātrāk, gudrāk. Kamēr citi tikai domās, kā atrisināt problēmu, tie, kuri pārvaldīs mākslīgo intelektu, būs jau to atrisinājuši.

Vai mākslīgais intelekts ir uzticams?
100% ticēt tam nekad nevar, vienmēr ir jāpārbauda mākslīgā intelekta izdarītais darbs, bet pārsvarā uzdevumi tiek izpildīti kvalitatīvi.

Kādi ir mākslīgā intelekta izmantošanas plusi un mīnusi?
Mākslīgais intelekts ietaupa laiku, un laiks ir nauda. Tas ir cilvēka asistents, kas aizvieto trīs, četrus, pat piecus darbiniekus. Mīnusus es īsti iedomāties nevaru.

Ko Jūs sev pateiktu pirms 20 gadiem?
Ir jāmācās. Nākotne pieder mākslīgajam intelektam. Bagāti kļūs tie, kas strauji to mācīsies. Kāds varētu iedomāties, ka tagad jau visi varētu mācīties, bet nemācās. Ja gribi izvirzīties priekšgalā, sasniegt daudz vairāk, būt veiksmīgs uzņēmējs, un es Turībā nezinu nevienu, kurš tāds nevēlētos būt, tad mans vienīgais ieteikums ir mācīties un ātri.

Mēs izmantojam sīkdatnes, lai sniegtu Jums vislabāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Nospiežot “Piekrītu” vai turpinot pārlūka sesiju, Jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes. Jūs varat atcelt savu piekrišanu jebkurā laikā, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Sīkdatņu izmantošanas kārtība.

Piekrītu
Ja Tev ir kādi jautājumi, tad raksti mums
Mēs ar Tevi sazināsimies tuvākajā laikā!
Paldies, Tavs pieteikums nosūtīts veiksmīgi!