- Uzņemšana
- Studentiem
- Augstskola
- Fakultātes
- Filiāles
-
Zinātne
- Kontakti
- Uzņemšana
- Studentiem
- Augstskola
- Fakultātes
- Filiāles
- Zinātne
- Kontakti
Jaunumi
Zinātniski pētniecisko darbu konkurss
Izglītības un zinātnes ministrija ar Eiropas Savienības fondu atbalstu Latvijas augstskolu studentiem organizē zinātniski pētniecisko darbu konkursu starptautisko izglītības pētījumu jomā. Darbi konkursam iesniedzami divos starptautisko izglītību pētījumu virzienos – datu izmantošana un pētījumu rezultātu komunikācija un ieviešana.
Konkursa komisija darbus vērtēs līdz 2025. gada 12. jūnijam. Konkursa uzvarētājiem – Lielās balvas ieguvējam un pirmās vietas ieguvējiem katrā no konkursa virzieniem – paredzētas naudas balvas, attiecīgi 1 500 un 1 250 eiro vērtībā. Lielās balvas ieguvējs saņems arī iespēju piedalīties starptautiskā izglītības konferencē Eiropā.
Sagatavoto studiju, bakalaura vai maģistra darbu iesniegšanas termiņš – no 2025. gada 15. līdz 29. maijam.
Konkursam pieteiktajā darbā jāapskata kāda aktuāla ar Latvijas izglītības sistēmas jautājumiem saistīta tēma, nozīmīga izglītības sistēmas teorijas, rīcībpolitikas vai prakses problēma un jāpiedāvā iespējamie problēmas risinājumi.
“Latvija piedalās vairākos nozīmīgos starptautiskajos salīdzinošajos izglītības pētījumos, kuru ietvaros mums ir pieejami daudzveidīgi un augstas kvalitātes dati par Latvijas izglītības sistēmu un tās dalībniekiem. Šo datu vērtība daudzkārtīgi pieaug, kad aktīvi tos lietojam, pētām un salīdzinām. Ar šo konkursu vēlamies piesaistīt un šajā procesā daudz aktīvāk iesaistīt studentus un topošos pētniekus, lai viņi izmantotu mums jau pieejamos datu resursus savā pētniecībā, kā arī veicinātu pētniecības rezultātu komunikāciju un izplatīšanu. Tāpat šī ir arī iespēja Latvijas studentiem iepazīties ar starptautiskiem standartiem un instrumentiem datu vākšanā un analīzē, kas ir ieguldījums gan studentu profesionālajā attīstībā un konkurētspējā, gan mūsu visu spējā efektīvi izmantot datus lēmumu pieņemšanā,” uzsver Izglītības un zinātnes ministrijas Valsts sekretāra vietniece – Politikas iniciatīvu un attīstības departamenta direktore, Valsts sekretāra p.i. Ilze Saleniece.
Zinātniski pētnieciskajos darbos, kas sagatavoti datu izmantošanas virzienā, jābūt izmantotiem Starptautiskās izglītības sasniegumu novērtēšanas asociācijas (IEA) un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) starptautisko salīdzinošo izglītības pētījumu un starptautisko datu analīzes programmu datiem. To apstrāde jāveic ar IDB Analyzer, MPlus vai citā līdzvērtīgā kvantitatīvās analīzes rīkā nodrošinātajām metodēm.
Savukārt pētījumu rezultātu komunikācijas un ieviešanas virzienā sagatavotajiem darbiem jāpamato idejas, priekšlikumi, koncepcijas IEA un OECD starptautisko salīdzinošo izglītības pētījumu rezultātu izplatīšanai skolotāju vidū, kā arī rezultātu ieviešanu klases un skolas līmenī.
Konkursa darbam jābūt rakstītam datorsalikumā, ievērojot valsts valodas literārās un gramatiskās formas, kā arī pareizrakstības prasības. Darba apjomam jābūt robežās no pieciem tūkstošiem līdz divdesmit tūkstošiem vārdu, neieskaitot atsauces.
Darbs konkursam iesniedzams tikai elektroniskā formātā, sūtot to uz e-pasta adresi: starptautiskie.petijumi@izm.gov.lv, e-pasta nosaukumā norādot: “Studentu zinātniski pētniecisko darbu konkursam starptautisko izglītības pētījumu jomā”. E-pasta vēstulē jānorāda arī konkursa darba autora vārds, uzvārds, augstskolas tālruņa numurs. Minētā informācija nedrīkst tikt norādīta darbā, lai nodrošinātu konkursa darba autora anonimizāciju.
Jautājumu gadījumā aicinām rakstīt uz e-pastu starptautiskie.petijumi@izm.gov.lv vai dace.kalsone@izm.gov.lv, vai zvanīt 67047931.
Konkurss organizēts, lai veicinātu starptautisko salīdzinošo izglītības pētījumu datu un rezultātu izmantošanu datos balstītai diskusijai par izglītības attīstības jautājumiem un veicinātu augstākās izglītības iestāžu studentu pētnieciskās domas attīstību.
Konkurss tiek īstenots Eiropas Sociālā fonda projekta Nr. 4.2.2.5/1/23/I/001 "Dalība starptautiskos izglītības pētījumos izglītības kvalitātes monitoringa sistēmas attīstībai un nodrošināšanai" ietvaros.