Jaunumi

06.05.2025

Valsts aizsardzību stiprina komunikācija – izstrādāts promocijas darbs par stratēģisko komunikāciju

Biznesa augstskolā Turība promocijas darba ietvaros ir izstrādāts nozīmīgs pētījums - “Nacionālās stratēģiskās komunikācijas loma visaptverošas valsts aizsardzības sistēmā Latvijā”. Tas tapis studiju programmas Komunikācijas vadība ietvaros Uzņēmējdarbības vadības fakultātē laika posmā no 2016. līdz 2025. gadam, un tā autors ir Uldis Zupa.

Darba mērķis bija analizēt, kā stratēģiskā komunikācija var kalpot par efektīvu rīku valsts aizsardzības stiprināšanā, īpaši mūsdienu drošības izaicinājumu kontekstā. Autors uzsver, ka valsts drošība vairs nav balstāma tikai uz fiziskiem aizsardzības līdzekļiem un bruņotu armiju, bet arī uz pieejamo informāciju un sabiedrības ticību tai. Valsts pārvaldei jāprot skaidri un saprotami komunicēt ar sabiedrību, veicinot vienotības sajūtu un noturību pret iespējamām krīzes situācijām.

Stratēģiskā komunikācija šajā pētījumā skatīta, kā instrumentu kopums, palīdzot stiprināt sabiedrības gribu aizstāvēt valsti, samazināt plaisu starp iedzīvotājiem un valsts institūcijām, kā arī mazināt etnisko sašķeltību Latvijā. Šāda mēroga pētījums ir veikts pirmo reizi Latvijā, aptverot plašu spektru informācijas valsts aizsardzības kontekstā, piedāvājot jaunu analītisko modeli stratēģiskās komunikācijas plānošanai un īstenošanai.

Pētījuma ietvaros tika veikta sabiedrības viedokļa analīze, īpašu uzmanību pievēršot etniskajam dalījumam, kā arī intervijas ar nozares ekspertiem, lai izprastu, kā stratēģiskā komunikācija darbojas praksē.

Autors akcentē, ka skaidra, pārdomāta un vienojoša komunikācija ir būtiska, lai stiprinātu valsts aizsardzības sistēmu un panāktu, ka iedzīvotāji jūtas kā neatņemama valsts drošības mehānisma sastāvdaļa. Šāda pieeja spēj samazināt plaisu starp valsts institūcijām un sabiedrību, mazināt etnisko spriedzi un veicināt sabiedrības vēlmi aktīvi iesaistīties valsts aizsardzības procesos.

Promocijas darbu vadīja Biznesa augstskolas Turība asociētā profesore Dr. sc. pol. Ieva Bērziņa. Recenzentu sastāvā bija Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore Dr. phil. Ilva Skulte, Viļņas Universitātes asociētais profesors PhD Viktors Denisenko un Ekonomikas un kultūras augstskolas profesore Dr. phil. Velga Vēvere.

Darbs ieguvis īpašu nozīmi mūsdienu drošības izaicinājumu kontekstā, un tā secinājumi ir nozīmīgi ne tikai akadēmiskajā vidē, bet arī Latvijas valsts pārvaldes institūcijām – tostarp Aizsardzības ministrijai, Valsts kancelejai, Iekšlietu ministrijai un Saeimas komisijām, kas atbild par valsts drošību.

Komunikāciju var apgūt Turības Uzņēmējdarbības vadības fakultātē, kas piedāvā studēt šādās studiju programmās latviešu un angļu valodā: bakalaura studiju programmas – “Komunikācijas un sabiedrisko attiecību vadība” un “Starptautiskās komunikācijas vadība”, maģistra studiju programma – “Stratēģiskās komunikācijas vadība” un doktora studiju programma – “Komunikācijas vadība”.

Ja Tev ir kādi jautājumi, tad raksti mums
Mēs ar Tevi sazināsimies tuvākajā laikā!
Paldies, Tavs pieteikums nosūtīts veiksmīgi!