- Uzņemšana
- Studentiem
- Augstskola
- Fakultātes
- Filiāles
-
Zinātne
- Kontakti
- Uzņemšana
- Studentiem
- Augstskola
- Fakultātes
- Filiāles
- Zinātne
- Kontakti
Jaunumi
Tapusi jauna grāmata par Latvijas un pasaules avotiem
Biznesa augstskolas Turība izdevniecība laidusi klajā ģeogrāfa, fotogrāfa un ceļotāja Jāņa Bikšes grāmatu “Avoti. Svētie, skaistie, veselīgie, pārsteidzošie. Ceļojums pa Latvijas un pasaules avotiem”. Grāmatas prezentācija notiks nākamnedēļ, 19. septembrī, Rīgas brīvostas pārvaldē, kur varēs tikties ar grāmatas autoru un jomas speciālistiem.
Grāmata ir tās autora ceļojums pa pasaules, Baltijas un Latvijas ūdens avotiem. No dažādu pasaules daļu geizeriem līdz mistisku Latvijas Velnalu avotiem un vēsturniekiem vēl uzminamām mīklām “Ķintu akā”. Piedzīvojumiem bagātajā ceļojumā ar krāšņiem fotoattēliem tiek satikti interesanti cilvēki, uzzinātas jaunas teikas. Pārsteigumu rada avotu vēsture, tradīcijas, dzīvnieki, augi, hidroloģija un ģeoloģija. Pasaules avoti ļauj labāk saprast Latvijas avotu vietu pasaulē un savu unikālo daudzveidību.
Par savu ieceres rašanos grāmatas autors Jānis Bikše atminas: “Zinot, ka latviešu valodā trūkst grāmatu par avotiem, sāku par tādu sapņot jau pirms vairākiem gadiem. Sākotnēji biju iecerējis to kā monogrāfiju – izglītojošu, ilustratīvu un gudru grāmatu. Vienu rītu pamodies, sapratu, ka katram otrajam apceļotajam avotam man ir stāsts – interesantāks un jautrāks par Vikipēdijas ierakstu. Tad arī izmainīju grāmatas formātu – tagad tā ir piedzīvojumu un ceļojumu grāmata, kurā centīšos “garlaikot” arī ar stāstiem par ģeoloģiju, ģeogrāfiju, ekoloģiju un vēsturi saprātīgās devās, atstājot centrālo vietu piedzīvojumiem, sajūtām, jokiem un sapņiem.”
Grāmatā atspoguļo avotus kā dzīvības pamatu, apskatot gan geizerus un vulkāniskie avotus, staburagus, gan vēsturiskos, minerālūdens, mākslīgos un neparastos avotus, kā avotus ko var raksturot kā dabas brīnumus.
“Lai nokļūtu pie Adžantas alām Indijā, kuras ir Pasaules mantojuma sarakstā un izceļas ar labāko un senāko budisma gleznojumu, bija jāiekāpj Vāgura (Tīģeru) upes ielejā. Taka mūs pārsteidza ar brīnišķīgu skatu uz ūdenskritumiem un dabiskiem baseiniem. Pirms 200 gadiem te tīģerus dzenāja britu kavalērijas virsnieks Džons Smits un netīšām “atklāja” alas. Vietējie iedzīvotāji tās, protams, zināja. Izrādījās, ka alās mūsu ēras ap 460.–480. gadiem bijis budistu klosteris un tajās veikti grandiozi gleznojumi, kas dod plašu ieskatu budisma tēlos un to savstarpējās attiecībās. Paņēmām vietējo gidu, kas sagrieza virpulī tūkstošiem Budas tēlu ar apsarām, ziloņiem, putniem un citiem indiešu dieviem un mītiskām būtnēm,” grāmatā par vienu no saviem ceļojuma galamērķiem raksta autors.
Uz grāmatas prezentāciju aicinām arī medīju pārstāvjus. Prezentācija notiks 19. septembrī, plkst. 16.00 Rīgas brīvostas pārvaldē, Rīgā, Kalpaka bulvārī 12.
Papildu informācija pie Biznesa augstskolas Turība izdevniecības vadītājas Daigas Rugājas pa tālr. 67623521 vai e-pastu: daiga.rugaja@turiba.lv.