Ja Tev ir kādi jautājumi, tad raksti mums
Mēs ar Tevi sazināsimies tuvākajā laikā!
Paldies, Tavs pieteikums nosūtīts veiksmīgi!
Skip to content

Jaunumi

24.07.2025

Taps bezmaksas mācību materiāli mākslīgā intelekta ētiskai izmantošanai augstākajā izglītībā

Ņemot vērā mākslīgā intelekta straujo izplatību gan ikdienas dzīvē, gan studiju vidē, akadēmiskajā pārvaldībā un lēmumu pieņemšanā, Biznesa augstskola Turība sadarbībā ar partneriem no Lietuvas, Portugāles, Vācijas, Polijas, Horvātijas un Turcijas ir izstrādājusi vadlīnijas, kas skaidro priekšnosacījumus mākslīgā intelekta atbildīgai un ētiskai integrēšanai augstākajā izglītībā.

Šīs vadlīnijas ir pirmais rezultāts projekta ietvaros, un nākamajā mācību gadā tiks izstrādāti bezmaksas mācību materiāli pasniedzējiem un pētniekiem, lai veicinātu izpratni un atbildīgāku pieeju izmantojot mākslīgā intelektu akadēmiskajā vidē.

“Mākslīgā intelekta integrācija augstākajā izglītībā piedāvā ievērojamu potenciālu, tomēr šī potenciāla pilnvērtīgai izmantošanai ir nepieciešams stingrs ētikas ietvars. Tādi jautājumi kā atbildība, aizspriedumi, privātums, drošība nav vienkārši atbilstības prasību jautājumi, bet gan būtiski priekšnoteikumi, lai mākslīgo intelektu izglītības nozarē izmantotu jēgpilni un atbildīgi,” uzsver Biznesa augstskolas Turība rektore Zane Driņķe.

Ieteikumi mākslīgā intelekta ieviešanai atbilstoši ētikas principiem izstrādāti starptautiskā ERASMUS+ projekta “AI-ERIT” ietvaros, kas kalpos kā praktisks ceļvedis augstskolām un politikas veidotājiem, piedāvājot risinājumus mākslīgā intelekta izmantošanai saskaņā ar Eiropas vērtībām un ētikas standartiem, vienlaikus saglabājot akadēmisko godīgumu un uzticību izglītības kvalitātei. Tāpat šī gada septembrī Biznesa augstskola Turība sadarbībā ar vēl 5 augstskolām no Vācijas, Spānijas, Itālijas, Lietuvas un Slovēnijas uzsāks jaunu ERAMSUS+ projektu EHEAII, kur ietvaros tiks izstrādāti praktiski paraugi, uzdevumi un metodikas, kas palīdzes pasniedzējiem dažādās studiju nozarēs integrēt un izmantot mākslīgā intelekta risinājumus.

Vadlīnijās definēti pamatprincipi mākslīgā intelekta izmantošanai augstākajā izglītībā, uzsverot nepieciešamību rūpīgai un atbildīgai pieejai. Šāda pieeja ir būtiska, lai novērstu potenciālos riskus, kas varētu ietekmēt studentu vērtējumus, mācību rezultātus un izglītības kvalitāti. Tāpat uzsvērts cilvēka kontroles būtiskums — spriedumu pieņemšanai un datu apstrādei, nodrošinot, ka mākslīgais intelekts paliek kā atbalsta rīks, nevis aizvietotājs lēmumu pieņemšanā.

Šobrīd būtiski ir apmācīt augstskolu darbiniekus, pasniedzējus un arī studentus strādāt ar mākslīgo intelektu un izmantot to savā labā. Tieši tādēļ Turība aktīvi strādā pie dažādu mācību un atbalsta materiālu izstrādēs, kā arī jau šajā rudenī piedāvās bezmaksas apmācību kursu pasniedzējiem.

Vadlīnijas jau šobrīd ir brīvi pieejamas visām augstākās izglītības iestādēm, politikas veidotājiem un citiem interesentiem, kas vēlas mākslīgo intelektu ieviest atbildīgi, ilgtspējīgi un ar skatu uz nākotni.

www.ai-erit.eu