Jaunumi

16.06.2024

Ričards Andersons: realizē sevi, nenodarot pāri citiem! 

Biznesa augstskolas Turība Uzņēmējdarbības vadības fakultātes dubultabsolvents Ričards Andersons savu ikdienu velta ilgtspējīgu, sabiedrībai nepieciešamu produktu ražošanai, izveidojot pasaules līmeņa globālu ķīmijas produktu ražošanas uzņēmumu “CrossChem” ar vairāk nekā 20 ražotnēm pasaulē.

“Augstskola sniedz nenovērtējamu iespēju attīstīt tādas cilvēka prasmes, ko ikdienā pats nereti nevar izdarīt, un to viegli var pamanīt arī darbiniekos, kuriem ir augstskolas pieredze vai nav.”

Kad un kādu studiju programmu absolvējāt Turībā?
2003.gadā absolvēju bakalaura studiju programmu “Uzņēmējdarbības vadība” ar specializāciju mārketingā un pēc tam 2005.gadā jau absolvēju šajā pašā virzienā arī maģistrantūras studiju programmu.

Kā nonācāt pie domas, ka vēlaties kļūt par uzņēmēju un attīstīt sevi šajā nozarē? Un kāpēc tieši ķīmijas nozare?
Ķīmijas nozare nāca kā pārsteigums, bet, runājot par uzņēmējdarbību, man jau no agras bērnības bija šāds mērķis un vēlme radīt kaut ko patstāvīgi, paliekošu un noderīgu citiem. Tagad, pēc 20 investētiem gadiem šajā mērķī, izskatās, ka plāns sāk realizēties.

Kas ir pats grūtākais valdes priekšsēdētāja darbā?
Visgrūtākais ir spēt rast visus pareizos risinājumus uz ikdienas izaicinājumiem un jautājumiem – vēl jo vairāk ķīmijas nozarē. Jo lielāks uzņēmums un vairāk cilvēku ar tevi strādā, jo mazākas iespējas tev pieļaut kļūdas un līdz ar to arī lielāka ietekme ir taviem lēmumiem. Vienlīdz liels darbs ir arī saliedēt komandu, ar kuru var realizēt konkrētus uzdevumus, rast pareizos risinājumus un atbildes.

“CrossChem” ir redzams visā pasaulē. Kā nonācāt līdz tam, ka Latvijas uzņēmuma logo redzams visās Eiropas malās un pat Āzijā un Āfrikas kontinentā?
Jāsāk ar to, ka tas ir liels darbs un neatlaidība, papildus tam ir jābūt gatavam sēsties lidmašīnā, auto vai vilcienā un strādāt jebkurā pasaules malā ar dažādu nacionalitāšu un tipu cilvēkiem. Arī veiksmei, protams, ir nozīme, bet bez kārtīga darba mums neizdotos izveidot vairāk kā 20 meitas uzņēmumus pasaulē un sasniegt klientus vairāk nekā 60 pasaules valstīs. Mums – Latvijas uzņēmumiem – ir vienlaicīgi ļoti paveicies un ļoti nepaveicies, jo tik lielu rūdījumu, kādu iegūstam mēs, izcīnot savu vietu uzņēmējdarbības nozarē, es neesmu pieredzējis nekur citur pasaulē, un te ir par ko aizdomāties.

Jūs ticat veiksmei vai uzskatāt, ka visa pamatā ir tikai sūrs, grūts darbs?
Bez darba noteikti nebūtu sasniegts tas, kas ir šobrīd, bet nenoliedzami arī veiksmei uzņēmējdarbībā ir sava vieta!

Kā studijas Turībā ir ietekmējušas Jūsu karjeras virzību?
Viennozīmīgi pozitīvi. Joprojām uzturu kontaktu ar draugiem un kursa biedriem. Ir redzams, ka ikviens ir atradis savu pielietojumu dažādās nozarēs un bieži vien sanāk arī ikdienā sastapties profesionālajā jomā, un tas nāk tikai par labu!

Kāds, Jūsuprāt, ir izcils darbinieks?
Tāds, ar kuru vari būt uz viena viļņa!

Kādas ir Jūsu domas par augstāko izglītību un tās nozīmi mūsdienas?
Augstākā izglītība, manuprāt, ir absolūti nepieciešama. Runa pat nav par iegūto diplomu, bet par tām zināšanām un prasmēm, kas ir iegūtas ceļā. Augstskola sniedz lielisku iespēju uztrenēt tādas prasmes, ko ikdienā cilvēks patstāvīgi gandrīz nevar paveikt. Izejot cauri augstskolai, cilvēks pieaug, un te es nedomāju svarā vai garumā.

Kas ir Jūsu panākumu atslēga?
Cilvēki, kuriem var uzticēties un ar kuriem ir prieks strādāt.

Ar ko izceļas “CrossChem”?
Man šķiet, ka mēs esam citādāki, jā, iespējams, mēdzam būt pārāk pedantiski, bet izskatās, ka tas strādā un šo uzņēmumā iekšējo kārtību, es ceru, ka var manīt arī mūsu klienti. Tie, kuri ir bijuši pie mums ciemos, nereti atzīmē, ka pie mums ir citādāk nekā citur - viss kārtīgs un akurāts.

Ja būtu jāatceras viena lieta no visa studiju procesa un laika Turībā, kas prātā palicis visspilgtāk?
Spilgtu momentu bija daudz, bet, ja vienu - tad tā nebūs lieta, bet gan makroekonomikas pasniedzējs Uģis Gods, izcila personība un pasniedzējs, kurš iemācīja mīlēt to, ko viņš mācīja. Pie kā arī es cenšos pieturēties, lai tas, ko daru es, aizrauj arī citus.

Kas Jūsu profesijā sniedz gandarījuma un labi padarīta darba sajūtu?
Dienas, kurās tiek izmaksātas darbiniekiem algas. Kad redzu, ka algas ir labas, ir milzīgs prieks un sajūta par labi paradītu darbu.

Kādu ziņu Jūs vēlētos nodot topošajiem uzņēmējiem?
Noteikt pareizu savas dzīves mērķi, kas nenodarīs pāri citiem un sniegs labumu sabiedrībai. Kad tas izdarīts, stingri soļot uz savu noteikto mērķi, neapstāties, kamēr neesi to sasniedzis.

Ja Tev ir kādi jautājumi, tad raksti mums
Mēs ar Tevi sazināsimies tuvākajā laikā!
Paldies, Tavs pieteikums nosūtīts veiksmīgi!