
- Uzņemšana
- Studentiem
- Augstskola
- Fakultātes
- Filiāles
-
Zinātne
- Kontakti

-
Uzņemšana
- Uzņemšana
- Studiju programmas
- E-studijas
- Studiju programmu buklets
- Budžeta vietas, stipendijas un atlaides
- Studiju maksas kalkulators
- Studiju kredīti
- Studiju uzsākšana vēlākajos studiju posmos
- Atvērto durvju dienas
- Žurnāls "b formāts"
- Biežāk uzdotie jautājumi
- Absolventu pieredzes stāsti
- Studiju informācijas centrs
- Studentiem
- Augstskola
- Fakultātes
- Filiāles
- Zinātne
- Kontakti
Jaunumi
Pētījuma ietvaros izstrādāts modelis efektīvai tiesu varas aizsardzībai demokrātiskā valstī

Tiesnešu neatkarība ir viens no demokrātiskas tiesiskas valsts stūrakmeņiem. Neraugoties uz šī principa biežo pieminēšanu politiskajās un juridiskajās diskusijās, tā saturs līdz šim Latvijā nav bijis sistemātiski izpētīts. Biznesa augstskolā Turība aizstāvēts tiesību zinātņu doktora promocijas darbs, kurā analizēta tiesnešu neatkarības būtība, atklāts tās saturs, identificējot priekšnosacījumus, kas ļauj tiesai spriest objektīvi un taisnīgi jebkuros apstākļos, un izveidota vēl nebijusi un vienlaikus darbspējīga tiesnešu neatkarības definīcija, kuru ir iespējams izmantot.
Promocijas darba autore Laila Jurcēna pētījumā “Tiesnešu neatkarības saturs” veidojusi vienotu izpratni par tiesnešu neatkarības saturu un tādējādi radījusi teoriju par tiesnešu neatkarības vispārējā principa konkretizāciju un piemērošanu. Darbā identificētas nemainīgās un obligātās tiesnešu neatkarības prasības, kas neatkarīgi no vietas vai laika ir būtiskas tiesnešu neatkarības nodrošināšanai.
Pētījumā secināts, ka tiesas loma ietekmē tiesnešu neatkarības saturu, tāpēc darbā atklāta sabiedrības pieprasītā un tiesas veidotā tiesas loma demokrātiskā tiesiskā valstī un apzinātas visas tiesas lomas dimensijas: konstitucionālā, politiskā, sociālā, ekonomiskā un tiesiskā. Pētījumā analizēti Eiropas un starptautisko organizāciju dokumenti, valstu konstitucionālo un augstāko tiesu nolēmumi. Īpaši daudz izmantoti Satversmes tiesas, Kanādas, Izraēlas, Vācijas un Itālijas tiesu nolēmumi, kā arī Venēcijas komisijas atzinumos iekļautās atziņas.
Promocijas darba ietvaros autore identificē divu līmeņu tiesnešu neatkarības prasības – obligātās sastāvdaļas un mainīgos elementus, nošķir pieļaujamu no nepieļaujamas ietekmes, sniedz kritērijus apdraudējuma noteikšanai, kā arī piedāvā risinājumus, kas izmantojami, īstenojot tiesu reformas, tiesnešu kvalifikācijas celšanu, ar tiesu komunikāciju saistītus jautājumus, risinot ētikas un disciplināros jautājumus.
Latvijas tiesu sistēmā tiek vēl aizvien īstenotas dažādas reformas, kuru mērķis ir neatkarīgas un atbildīgas tiesas izveide. Šī darba rezultāti ir tieši izmantojami gan likumdošanas procesā, gan normu piemērošanā. Promocijas darbs izstrādāts Biznesa augstskolas Turība Juridiskajā fakultātē, un tā zinātniskā vadītāja ir Eiropas Savienības Tiesas tiesnese Ph.D., prof. Ineta Ziemele.