Jaunumi

28.11.2023

Nebaidies, taču pirms startē - izdari mājasdarbu!

“Nebaidies, taču pirms startē - izdari mājasdarbu! Meklē cilvēkus, kas tevi atbalstīs, paļaujies uz savu iekšējo sajūtu, tā zina vislabāk, tici sev un tev viss izdosies!” uzsver Greenway group dibinātājs un izpilddirektors, Biznesa augstskolas Turība absolvents Viesturs Izkalns.

Greenway group ir loģistikas uzņēmums, kurš nodarbojās ar kravu pārvadājumiem un nesen sāka jaunu darbības virzienu – komerctransportu servisu. Intervijā uzņēmuma dibinātājs Viesturs izklāstīja, kā gadiem krātā pieredze loģistikas nozarē un augstskolā iegūtās zināšanas virzīja viņu dibināt pašam savu uzņēmumu un turpināt strādāt dinamiskajā loģistikas nozarē, kas viņa sirdij ir tik tuva.

Par ko sapņojāt bērnībā kļūt un kas mudināja Jūs tālāk kļūt par uzņēmēju?

Bērnībā vēlējos kļūt par tālbraucēju šoferi, jo mans tētis bija šoferis, taču laika gaitā pierādījās, ka mans domu gājiens mazliet atšķiras no visiem priekšniekiem, kas man līdz šim ir bijuši. Attiecīgi man aizejot no manas pēdējās darba vietas, apstākļi, lai veidotu uzņēmējdarbību bija visai labi, tādēļ izlēmu, ka ir īstais laiks sākt – saņēmos drosmi un uz priekšu!

Kā nonācāt līdz Turībai, pirmās sajūtas, pārdomas?

Ar Turību ir interesants stāsts, jo sākumā sāku studēt Rīgas Tehniskajā universitātē par aviācijas inženieri, tad, kaut kur otrā kursa pusē sapratu, ka tas nav domāts man, un šīs studijas pametu. Tad man bija pusgads, lai domātu, ko darīt tālāk, paralēli tam es biju sācis strādāt loģistikas uzņēmumā kā loģistikas speciālists, un Turība tieši tajā laikā atvēra loģistikas studiju programmu. Ilgi nedomādams, arī ieliecu šajā vilcienā, un mans kurss bija pirmie absolventi šajā programmā.

Ja būtu jāatceras viena lieta no visa studiju procesa un laika Turībā, kas prātā palicis visspilgtāk?

Viena konkrēta lieta, ko tieši uzsvērt man nav, taču tas, kas mani visvairāk pārsteidza ir tas, ka jau pirmajās lekcijās mūs sagaidīja pasniedzēji Rosita Zvirgzdiņa, Zane Driņķe un Normunds Kozlovskis, kas paši ir uzņēmēji. Man kā studentam, kas tikko atnācis no valsts augstskolas, kurā bija tikai doktori un akadēmiķi, bija pārsteigums, cik šī praktiskā pieeja un pieredze tomēr atšķiras no tīras teorijas. Protams, neko sliktu nesaku arī par pirmo augstskolu, taču tomēr teorija ir diezgan tālu no patiesās realitātes.

Kā nonācāt līdz uzņēmuma idejai un kā to sākāt realizēt?

Tas patiesībā bija ļoti vienkārši, jo jau strādāju loģistikas uzņēmumā un sapratu, ka tieši šī transporta loģistika – kravu pārvadājumi pa autoceļiem, ir mana kaislība, patīk šī dinamika un komunikācija ar šoferiem. Atnākot uz darbu tu nezini, kāda būs tava darba diena un arī nākamās dienas pēc tās, tādēļ sāku un neesmu vēl apstājies. Runājot par to, kā sāku realizēt savu uzņēmējdarbību, sākumā man nebija tik daudz naudas, lai nopirktu vilcēju ar puspiekabi, tādēļ izlēmu sākt ar kaut ko mazāku un nopirku pirmo busu, sapratu, ka netrāpīju ar pirmo, jo realitātē visi darbi, kas bija pieejami tajā brīdī bija paredzēti stipri lielākiem busiem. Pēc pāris mēnešiem nopirku otro transporta līdzekli, kas jau bija vairāk kā kravas furgons, un ar to es arī lēnām sāku vākt klientus un pasūtījumus.

Ja būtu jāatver uzņēmums pašlaik, ar ko Jūs sāktu?

Es noteikti sāktu, ar ļoti, ļoti smagu un rūpīgu mājasdarbu, par to, kā es dabūšu klientus, jo šobrīd ekonomiskā situācija valstī nav daudzsološa un jaunajiem uzņēmējiem nav viegli, bet ja apņemšanās un vēlme ir, tad esmu tikai par, tikai jāsāk ar rūpīgu mājasdarbu.

Jūsu panākumu atslēga …

Vienmēr saku, ka panākumi man vēl ir priekšā, pagaidām vēl tikai cītīgi strādāju, lai kļūtu liels, ir ļoti smagi jāstrādā, un tā arī ir šī panākumu atslēga. Tas ir ārkārtīgi smags un cītīgs darbs tajā lietā, ko patiesi vēlies īstenot.

Kā pavadāt savu brīvo laiku un kā atpūšaties no darba ikdienā?

Savu brīvo laiku veltu savai ģimenei, būt uzņēmējam nozīmē strādāt mazliet vairāk par citiem, tādēļ cenšos atrast balansu starp darbu un ģimenes dzīvi, šī būs tā lieta, uz ko gan mana paaudze, gan nākamās liks uzsvaru, jo šīs vērtības tomēr jāliek pirmajā vietā. Viens no maniem atslodzes hobijiem, kas tagad darbu dēļ mazliet atlikts malā, ir braukšana pa bezceļiem, taču pašlaik jaunā uzņēmuma virziena atvēršana paņem visu brīvo laiku un līdzekļus, taču pie tās noteikti atgriezīšos.

Kā ir mainījusies augstākā izglītība no brīža, kad pats studējāt, kā arī kāda tā būs pēc 10 gadiem?

Manā studiju laikā tieši iekrita Covid -19 pandēmija, kas pavēra iespējas attālinātajām lekcijām, vai tas bija labi vai slikti grūti spriest, viennozīmīgi, uzskatu, ka attālināti students iegūst mazāk nekā klātienes lekcijās. Arī jāuzsver, ka šis hibrīdmodelis padara studentu daudz brīvāku, jo viņš pats var izvēlēties vai apmeklēt lekcijas klātienē vai attālināti, jo, protams, ir visādi dzīves atgadījumi un tas ir labi, ka var noklausīties lekciju no jebkuras vietas. Tāpēc par to, kāda augstākā izglītība varētu izskatīties pēc 10 gadiem, man nav ideju, taču, klausoties sarunas, sāku saprast, ka modelis, kā tiek pasniegtas lekcijas nākotnē, būs neefektīvs. Pašlaik lektors atnāk un nolasa lekcijas, mazliet padiskutē un uzdot darbus, taču paaudzes mainās un mainās arī uztvere. Ticu, ka Turība būs viena no pirmajām pielāgota modeļa pamatlicējām, kas nākotnes izglītības modeli izveidos un implementēs savu studiju ietvaros.

Ko Jūs ieteiktu jaunajiem studentiem un jaunajiem uzņēmējiem?

Kārtīgi iesaistīties lekcijās, diskutēt, uzdot sev interesējošus jautājumus un pašiem nākt ar savu informāciju un datiem, ko lekcijās analizēt. Arī mazliet papētīt citas nozares, paplašināt savu redzesloku arī citās jomās, kas kopā sekmēs tava kā profesionāļa attīstību. Ieteiktu pievērst uzmanību uzņēmējdarbības lekcijās, jo patiesībā uzņēmējdarbības sākums ir vienkāršs EXCEL fails, taču, lai to saliktu ir nepieciešamas zināšanas par to, kā veidojas izmaksas, mainīgie daudzumi, specifika un citas lietas, kurām lekcijās IR jāpievērš uzmanība, kad pieredzējuši uzņēmēji to skaidro. Nebaidies, taču pirms startē - izdari mājasdarbu! Meklē cilvēkus, kas tevi atbalstīs, paļaujies uz savu iekšējo sajūtu, tā zina vislabāk, tici sev un tev viss izdosies!

Kā redzat privātās augstskolas salīdzinājumā ar valsts augstskolām?

Uzsveru, ka negribu neko sliktu minēt par valsts augstskolām, zinātne un teorija ir būtisks stūrakmens jebkāda veida attīstībai, jebkuras formulas un aprēķinus nevar citādāk pasniegt, kā tikai atkārtot un iekalt, jo, ja formula ir nepareiza, rezultāts nekad nebūs pareizs. Par pasniegšanas veidu, protams, paaudzes un cilvēki mainās, pasniedzējs atnāk un parāda lietas kurām jāpievērš uzmanība un kas ir jāzina, tālākais ir paša studenta rokās. Dinamisko profesiju meklētājiem – topošajiem uzņēmējiem, loģistikas speciālistiem, tūrisma speciālistiem, tiem es ieteiktu privātās augstskolas, jo tur arī ir redzama šī dinamika, pielāgošanās un citādā pieeja, jo tās savā būtībā arī ir uzņēmumi.

Mēs izmantojam sīkdatnes, lai sniegtu Jums vislabāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Nospiežot “Piekrītu” vai turpinot pārlūka sesiju, Jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes. Jūs varat atcelt savu piekrišanu jebkurā laikā, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Sīkdatņu izmantošanas kārtība.

Piekrītu
Ja Tev ir kādi jautājumi, tad raksti mums
Mēs ar Tevi sazināsimies tuvākajā laikā!
Paldies, Tavs pieteikums nosūtīts veiksmīgi!