- Uzņemšana
- Studentiem
- Augstskola
- Fakultātes
- Filiāles
-
Zinātne
- Kontakti
- Uzņemšana
- Studentiem
- Augstskola
- Fakultātes
- Filiāles
- Zinātne
- Kontakti
Jaunumi
Nav viegli atrast labus nozares speciālistus
“Arvien mazāk ir tādu, kas ir gatavi iedot vairāk, nekā viņiem prasa, kas ir gatavi padomāt ilgāk, veltīt laiku analīzei, izpētei, lai radītais produkts būtu augstā līmenī.” uzsver Biznesa augstskolas Turība studente un satiksmes ministra stratēģiskās komunikācijas padomniece Aļona Zandere, kas spēj praktizēt jauniegūtās zināšanas un stratēģijas darbojoties satiksmes ministrijā. Aļona tic, ka mācību saturam ir jābūt tiešam atspulgam no reālās darba vides, tādēļ svarīgi pētīt jaunāko literatūru un gūt pieredzi darba vidē jau studējot.
Pastāstiet mazliet par sevi un savu laiku Turībā…
Vairākus gadus centos saņemties maģistratūras studijām, bet neviena programma nelikās pietiekami piemērota. Tad ieraudzīju pilnīgi jaunu programmu- Stratēģiskās komunikācijas vadība- un sapratu, ka esmu sagaidījusi savu īsto. Tā arī nonācu Turībā. Man bija svarīgi, lai mācības papildina manu esošo darbu, kas saistīts ar stratēģisko konsultāciju sniegšanu uzņēmumiem. Tagad jaunajā valdībā strādāju par stratēģiskās komunikācijas padomnieci satiksmes ministram un arī šeit skolā apgūtās zināšanas varu likt lietā.
1. Ar ko jūsuprāt atšķiras bakalauru studijas no maģistra studijām? Kādi iespaidi?
Bakalaura grādu ieguvu pirms vairāk nekā 10 gadiem Latvijas Universitātē. Ir pagājis ļoti ilgs laiks un tas arī veido lielāko atšķirību: gan tas, kā mainījusies studiju pieeja, gan tas, kā es pati uztveru mācības, gan arī studiju saturs. Man patīk, ka šobrīd ir prasība strādāt tikai ar jaunāko literatūru, patīk, ka pasniedzējs ar studentu sarunājas, nevis māca kā skolēnus.
2. Pastāstiet mazliet par izaicinājumiem jūsu darbā, kā arī komunikācijas nozarē kopumā
Lielākais izaicinājums komunikācijas nozarē ir profesionāļu trūkumus. Esmu runājusi ar vairāku sabiedrisko attiecību aģentūru vadītājiem, diemžēl, ar gadiem šī problēma kļūst arvien izteiktāka. Nav viegli atrast labus nozares speciālistus. Arvien mazāk ir tādu, kas ir gatavi iedot vairāk, nekā viņiem prasa, kas ir gatavi padomāt ilgāk, veltīt laiku analīzei, izpētei, lai radītais produkts būtu augstā līmenī.
Visa pamatā ir degsme. Ja tāda ir, tad šī nozare paver ļoti plašas iespējas un kļūst par lielisku profesionālo piedzīvojumu daudzu gadu garumā.
3. Kā, jūsuprāt, mākslīgais intelekts ietekmēs komunikācijas nozari?
Mākslīgais intelekts jau šobrīd rada visaptverošas un dziļas pārmaiņas visās nozarēs. Un tas vēl ir tikai zemais starts. Al rīki strauji paplašinās. Ar katru dienu tie kļūst pieejamāki un vieglāk lietojami ikvienam. Pagaidām vēl atsevišķos gadījumos vienkāršo lietotāju bremzē reģistrēšanās, abonēšanas maksas vai kādi citi kalamburi, lai sāktu lietot vienu vai otru aplikāciju, bet, piemēram, chatGPT šajā ziņā jau ir soli priekšā un viegli pieejams bez visas šīs nogurdinošās priekšspēles.
Pats AI atbildēs par savu ietekmi uz komunikācijas nozari nākotnē, nebūt nav pieticīgs. Īsajā versijā būtiskākais, ko izceļ AI, ir tas, ka mākslīgais intelekts komunikācijas ekspertiem racionalizēs procesus, optimizēs stratēģijas un sniegs ietekmīgus ziņojumus dažādām auditorijām.
Ticu, ka šim nolūkam augstskolās jau top nākamās studiju programmas.
4. Mīļāka atmiņa no studijām
Vislabākās atmiņas ir par nodarbībām. Prieks, ka Turībā ir pasniedzēji, kam ir liela un ilga pieredze nozarē un prasme ar to atraktīvā veidā dalīties. Mums lekcijas notiek sestdienās no agra rīta līdz vakaram, tāpēc ļoti novērtēju, ka pasniedzēji cenšas, lai mums būtu interesanti arī tad, kad lēnām lādējamies ārā.
Tāpat vēlos uzsvērt, ka Turībā ir ļoti laba ēdnīca.
5. Kur redzat sevi pēc 10 gadiem?
Plānoju, ka līdz tam būšu apguvusi tik daudz zināšanu un pieredzes, lai varētu ar to dalīties plašāk gan profesionālajā, gan akadēmiskajā vidē.
6. Ar pieredzi gan privātajā sektorā, gan valsts sektorā, ieskicējiet uz kuru jūs vairāk nosliektos un kādēļ?
Abos ir ko darīt un ir interesanti. Svarīgāks jautājums ir par vadītāju. Ja vadītājs ir labs, izprot komunikācijas nozīmi un uzticas, tad nav nozīmes, kurā sektorā strādāt.
7. Ko novēlāt Turībai 30 gadu jubilejā?
Lai Turība arī turpmāk ir augstskola, kuru studenti izvēlas, lai, pirmkārt iegūtu zināšanas, nevis diplomu.