Jaunumi

10.01.2023

Latvijas augstākās izglītības programmu absolventi tiek aicināti piedalīties pētījumā

Pēc Izglītības un zinātnes ministrijas pasūtījuma tiek īstenots 2017. un 2021. gada augstākās izglītības absolventu pētījums. Absolventi līdz 2023. gada 22. janvārim tiek aicināti atbildēt uz jautājumiem starptautiski salīdzinošā pētījuma EUROGRADUATE 2022 ietvaros par iegūto izglītību, prasmēm, karjeru un mobilitāti. Pētījumu organizē un datu apstrādi veic neatkarīga tirgus pētījumu kompānija Kantar.

Kā norāda ministrijas valsts sekretāra vietnieks Dmitrijs Stepanovs: „Absolventu izglītības, prasmju, karjeras un mobilitātes aspekti ir svarīgi, lai veidotu vienotu Eiropas izglītības telpu, kura identificētu talantus, kā arī konkurētspējīgas studiju un pētniecības iespējas. Augstākās izglītības konkurence par talantiem un resursiem pieaug ik gadu, tādēļ ir svarīgi identificēt tās programmas, kuras sagatavo spēcīgākos vai pieprasītākos speciālistus. Absolventu atsauksmes tiks ņemtas vērā, lai uzlabotu mācību rezultātus un novērstu absolventu prasmju trūkumus vai neatbilstības darba tirgus vajadzībām. Starptautiski salīdzināmi dati ļaus veikt salīdzinošo novērtējumu un noteikt tās jomas, kurām jāpievērš pastiprināta uzmanība un jāveic mērķtiecīgi ieguldījumi, lai sasniegtu valsts definētos mērķus.”

Pētījuma izlasē iekļauti 2017. un 2021. gada absolventi un pētījums tiek īstenots atbilstoši starptautiski salīdzinošā pētījuma metodoloģijas prasībām. Kantar pētnieki individuāli sazināsies un nosūtīs uz respondenta elektronisko adresi uzaicinājumu piedalīties pētījumā un aizpildīt anketu. Respondenti tiek aicināti aizpildīt elektronisko anketu, bet nepieciešamības gadījumā ar respondentu var sazināties arī intervētājs telefoniski. Pētījumā līdz 2023.gada 1. februārim plānots iegūt vismaz 2500 derīgas respondentu atbildes. Aptaujas rezultātā iegūtos un apstrādātos nepersonificētos datus par absolventu izglītību, karjeru, mobilitāti un citiem jautājumiem analizēs ministrijas ekspertu grupa. Pētījuma rezultāti būs pieejami 2023. gada oktobrī.

Pētījums ļaus noteikt Eiropas Savienības dalībvalstu absolventu reālo konkurētspēju, absolventu iegūto izglītību, kompetences, prasmes, mobilitāti, neformālo izglītību, nodarbinātību un bezdarbu. Šie rādītāji ļaus racionāli un efektīvi plānot nodokļu maksātāju finansējuma izlietošanu sabiedrības interesēs, un papildinās Latvijas profesionālās un augstākās izglītības absolventu monitoringa datus.


Pētījums absolventa monitoringa pilnveidei

Starptautiski salīdzinošais EUROGRADUATE 2022 otrais pilotpētījums sniegs datus par absolventu nodarbinātību un to ietekmējošiem apstākļiem, kas būs arī kā pamats metodoloģijas izstrādei absolventu aptauju organizēšanai nacionālā līmenī.

Pētījuma rezultāti tiks izmantoti izglītības kvalitātes vērtēšanā un pierādījumos balstītu lēmumu pieņemšanai par publiskā finansējuma investīcijām kvalitatīvas izglītības nodrošināšanai. Pētījumā iegūtie objektīvie un reprezentatīvie dati sniegs absolventu novērtējumu studiju kvalitātei, kā arī ļaus novērtēt studiju laikā iegūto kompetenču ietekmi uz konkurētspēju darba vidē un personīgo izaugsmi. Ministrija turpina darbu pie absolventu monitoringa datu padziļinātas analīzes ar mērķi iekļaut šos kritērijus studiju programmu akreditācijā.

Izglītības kvalitātes monitorings

Ņemot vērā, ka Eiropas Komisija kopš 2017. gada sistēmiski ievieš iniciatīvas profesionālās un augstākās izglītības absolventu monitoringa sistēmas izveidei un stiprināšanai Eiropas Savienības dalībvalstīs, tiek plānots pakāpeniski ieviest starptautiski salīdzinošu novērtējumu ar regularitāti reizi četros gados.

Piedalīšanās EUROGRADUATE 2022 otrajā pilotpētījumā Latvijā dos iespēju izveidot un aprobēt metodoloģiju, tai skaitā, aptaujas anketas izveidi, datu iegūšanu, datu analīzes kapacitātes stiprināšanu, kā arī kvalitatīvi sagatavoties regulārajiem novērtējumiem.

Latvijā EUROGRADUATE 2022 pētījumu līdz 2024. gada 1.martam īsteno ar Eiropas Savienības ERASMUS+ K3 programmas projekta “Absolventu monitoringa sistēmas attīstība Latvijā” atbalstu. Granta līguma Numurs: 101060051 – GT – Latvia.

Uzziniet vairāk par EUROGRADUATE 2022 pētījumu mājas lapā https://www.eurograduate.eu/.

Mēs izmantojam sīkdatnes, lai sniegtu Jums vislabāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Nospiežot “Piekrītu” vai turpinot pārlūka sesiju, Jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes. Jūs varat atcelt savu piekrišanu jebkurā laikā, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Sīkdatņu izmantošanas kārtība.

Piekrītu
Ja Tev ir kādi jautājumi, tad raksti mums
Mēs ar Tevi sazināsimies tuvākajā laikā!
Paldies, Tavs pieteikums nosūtīts veiksmīgi!