Jaunumi
Kultūras un pasākumu producēšana reģionos: stāsts par Santu Puteni

Pēc Biznesa augstskolas Turība absolvēšanas jaunā kultūras pasākumu producente Santa Putene savu profesionālo ceļu izlēma turpināt tieši reģionālajā kultūras vidē. Viņas pārliecība un mērķtiecība aizveda pie iespējas ieņemt Allažu Tautas nama vadītājas amatu – vietā, kur kultūra kalpo ne tikai izklaidei, bet arī vietējās kopienas vienotības veicināšanai.
“Absolvējot Turību, noteikti vēlējos turpināt savu karjeras pasākumu producēšanas jomā,” viņa atzīst, atklājot, ka lēmums nostiprinājās, pateicoties Turības Starptautiskā tūrisma fakultātes dekāna Ērika Lingebērziņa ieteikumam un palīdzībai atrast prakses iespējas Siguldā. Tā Santa devās praksē Siguldas novada Kultūras un tūrisma centrā “Siguldas Devons”.
“Tur strādāt un arī palīdzēt pasākumu organizēšanā man radīja baudu un gandarījumu, tāpēc vēlējos turpināt attīstīt savu karjeru šeit, Siguldā.” Tā pavērās iespēja spert nākamo soli karjeras izaugsmē un pretendēt uz Allažu Tautas nama vadītājas amatu.
Allažu kopienu viņa raksturo kā mazu, bet saliedētu, kur vēl joprojām saglabājušās ciešas savstarpējās attiecības un aktīva līdzdalība kultūras dzīvē. “Allažos kultūra ir ne tikai izklaide, bet arī sociālās vienotības un vietējās identitātes stiprinātājs, iesaistot gadiem koptas tradīcijas.” Kopienas tuvība un iesaiste, viņasprāt, atšķir reģionālo pasākumu organizēšanu no darba lielajās pilsētās. “Reģionos viss ir mājīgāks – izjūtama lielāka vietējo līdzdalība un spēcīga kopības sajūta.”
Runājot par saviem mērķiem, viņa uzsver vēlmi gan attīstīt jau esošās prasmes, gan iemācīties ko jaunu, saglabājot Allažu kultūras un vēsturisko identitāti, vienlaikus esot atvērtai mūsdienīgam skatījumam. Santa uzsver, ka liela nozīme, ir kopīgai līdzdalībai un kopā sanākšanai, ko var panākt ar dažādiem pasākumiem, radot jaunas aktivitātes, vienlaikus nesot tālāk vietējās tradīcijas.
Viņa uzskata, ka reģionos kultūras attīstības iespējas ir lielas, ja vien tiek veicināta sadarbība, cilvēcisks skatījums un vēlme palīdzēt vienam otram. “Tikai tā mēs spējam kaut ko mainīt, uzlabot un sasniegt.” Līdz ar to viņa ir pārliecināta, ka arī plašākas auditorijas piesaiste pasākumiem ārpus lielajām pilsētām ir iespējama – galvenais ir radoša pieeja un nebaidīšanās darīt ko jaunu.
Lai veiksmīgi vadītu kultūras iestādi un producētu pasākumus, Santa uzskata, ka vissvarīgākās prasmes ir izpratne par vietējo kopienu un tās tradīcijām, kā arī spēcīgas plānošanas, komunikācijas un sadarbības iemaņas.
Par izvēli studēt Biznesa augstskolā Turība viņa stāsta ar pateicību: “Dzirdot pozitīvas atsauksmes un ieraugot, ka Turība piedāvā programmu “Pasākumu producēšana un vadība”, es biju pārliecināta par savu studiju izvēli.” Studijas viņai devušas gan teorētiskas, gan praktiskas zināšanas. Īpaši spilgti atmiņā palicis noslēguma projekts Rosinātava, kurā kurss kopīgi radīja reālu pasākumu. “Bija izaicinoši un grūti, bet tas radīja vēlmi tiešām turpināt strādāt šajā sfērā.”
Studijas kļuvušas arī par iekšējas izaugsmes pamatu: “Studiju laikā kļuvu atvērtāka un drošāka, ieguvu pārliecību sevī un savos lēmumos.” Savukārt topošajiem kultūras jomas profesionāļiem viņa dod vienkāršu, bet būtisku padomu: “Nebaidieties. Drosme izmēģināt ko jaunu bieži vien kļūst par sākumu kam negaidītam un patiesi vērtīgam.”