Jaunumi

30.06.2024

Kirils Rate – Turības 18 000. absolvents

Kirils Rate šī gada 8. jūnijā, absolvējot bakalaura programmu “Mārketings un tirdzniecības vadība”, kļuva par 18 000. Biznesa augstskolas Turība absolventu. Kādi ir viņa nākotnes plāni, ko ieteiktu jauniešiem, kuri drīz tikai uzsāks savas studiju gaitas un galu galā, kādas ir sajūtas esot 18 000. absolventam? Uz šiem un citiem jautājumiem atbild Kirils Rate.

“Negaidiet ideālu brīdi, vienkārši ņemiet šo brīdi un padariet to ideālu,” ir absolventa dzīves moto.

Jūs tikko esat absolvējis Turību. Kādas ir sajūtas, esot absolventu pulkā?

Sajūtas ir daudz un dažādas. Visspēcīgākā sajūta ir tā, ka laiks skrien nemanot. Protams, es priecājos, ka mēs ar studiju biedriem esam veiksmīgi pabeiguši bakalaura studijas, bet man ir pienācis laiks domāt par nākamajām studijām.

Kāda ir sajūta būt 18 000. Turības absolventam?

Pirms izlaiduma Turības mājaslapā redzēju, ka šogad skolu absolvēs 18 000. students, bet tolaik tam nepievērsu lielu uzmanību. Pasākuma laikā pienāca mūsu grupas kārta saņemt diplomus, un pirms sāka aicināt priekšā, mums teica, ka tagad notiks kaut kas īpašs. Tika aicināti pirmie studenti, tad bija pauze, un tika paziņots, ka tagad uz skatuves tiks uzaicināts 18 000. Turības absolvents. Tika nosaukts mans vārds. Es noteikti negaidīju, ka tas būšu es, bet, protams, ļoti priecājos.

Kādu padomu studiju sākumā Jūs būtu devis pats sev?

Es noteikti aicinu vairāk sekot līdzi Biznesa augstskolas Turība piedāvātajām iespējām, piemēram, Erasmus+ projektam. Man gadījās pievienoties pirmā kursa bakalaura studentu grupai gandrīz pēdējā brīdī. Es agrāk būtu gribējis sev dot padomu, lai esmu drošāks - uzsāku sarunas ar citiem studentiem, veidoju kontaktus.

Kādas ir Jūsu domas par augstāko izglītību un tās nozīmi mūsdienas?

Uzskatu, ka augstākā izglītība ir atbildīgas un realizētas personības veidošana, jo, kā esmu novērojis, daudzi studenti apvieno studijas ar darbu. Sākumā tas ir grūti, bet ar to var tikt galā. Tieši šeit atklājas studentu patiesais potenciāls.
Atsevišķos mācību priekšmetos zināšanas bija aptuveni tādas pašas, kā vidusskolā (vismaz manā skolā), bet daži priekšmeti bija specializētāki. Mani vairāk interesēja pieredze, ar kuru dalījās pasniedzēji. Manuprāt, viens no augstākās izglītības mērķiem ir veidot studentus par atbildīgiem profesionāļiem.
Uzskatu, ka augstākajai izglītībai 2024. gadā ir ļoti liela nozīme. Tā ir svarīga tieši tāpēc, ka tagad ir tik daudz jaunu tehnoloģiju, ka tev nav laika pašam tās izprast. Protams, visi ir pamanījuši, izmēģinājuši un pat izmantojuši jaunās tehnoloģijas, piemēram, mākslīgo intelektu, īpaši Chat GPT, kas patiešām paātrina darbu. Es nedomāju, ka šāda rīka esamība studenta arsenālā ir slikta lieta, taču ir svarīgi, lai šis students domātu ar savām smadzenēm, nevis kļūtu par informācijas pārnesēju no “čata pasniedzējiem”. Gribētos, lai izglītības programmas, kas saistītas ar šādām tehnoloģijām, tiktu aktualizētas, lai Latvijas studenti šādas zināšanas un praksi varētu iegūt Latvijā, lai realizētu sevi šeit.

Ar ko Jūs nodarbojaties pašlaik? Kāda ir Jūsu darba ikdiena?

Pašlaik es strādāju pilnu slodzi uzņēmumā SIA “AVR Baltija” par pārdošanas speciālistu. Mans darba pienākums ir regulēt klientu un pasūtījumu plūsmu, veikt sarunas ar partneriem, meklēt jaunus klientus un kontaktēties ar specializēto iekārtu ražotājiem no Eiropas. Mana atbildības joma ir tiešām liela, tāpēc cenšos pielietot iegūtās zināšanas, lai optimizētu procesus un attīstītu uzņēmumu.

Kas Jūsu profesijā sniedz gandarījuma un labi padarīta darba sajūtu?

Ņemot vērā to, ka mans amats ir svarīgs un prasa rūpīgu uzmanību, esmu gandarīts, ka visi procesi uzņēmumā norit raiti un efektīvi. Īpaši priecājos par to, ka SIA "AVR Baltija" tirgū piedāvā Latvijā ražotus produktus.

Kādi ir Jūsu jomas vislielākie izaicinājumi?

“AVR Baltija” darbojas metālapstrādes nozarē. Galvenie izaicinājumi ir konkurence, tehnoloģiju pieejamība un klientu piesaiste. Liels izaicinājums ir spēt piedāvāt tādu pašu vai līdzīgu produktu/pakalpojumu par zemākām izmaksām, neaizmirstot par kvalitāti. Tehnoloģiskais izaicinājums ir produktu sortimenta ierobežojumi un atkarība no tehnoloģijām. Savukārt klientu piesaistīšana ir ļoti svarīgs aspekts, jo bez klientiem nav konkurence, tehnoloģijas un vispārējā uzņēmuma attīstība.

Kā vislabāk rīkoties stresa situācijās? Kā pats tās risināt?

Ar stresa situācijām es esmu uz "tu". Galvenais ir ievērot plānu (ja tāds ir) un atcerēties, ka jebkurā brīdī var būt nepieciešama ātra reakcija. Ja uzdevumi ir diezgan lieli, iesaku tos sadalīt daļās un mēģināt izpildīt bez kļūdām. Esmu pārliecināts, ka ikviens students, kurš ir izlasījis šo rindkopu, ir sapratis manu domu. Mēs visi taču gatavojamies pārbaudes darbiem un eksāmeniem pēdējā brīdī.

Kas ir Jūsu dzinējspēks?

Domāju, ka mans dzinējspēks ir ceļošana. Pastāv uzskats, ka ceļojot laika uztvere šķiet plašāka, jo, apmeklējot jaunas vietas, tiek gūtas jaunas emocijas un iepazīta pasaule. Ceļošana ļauj izstiept savu subjektīvo laiku. Protams, man ir arī dzinējspēki - tuvinieki, mūzika un kaut kas garšīgs.

Jūsu ieteikums studēt gribētājiem?

Noteikti iesaku uzmanīgi pētīt visu informāciju saistībā ar studiju procesiem, jo tikai tā jūs varēsiet gan saņemt studiju maksas atlaides, gan atvieglot sev dažus mācību procesus. Es iesaku jums mācību laikā pacensties - tas nav grūti, ja vien jums ir vēlēšanās. Ir patīkami saņemt bonusus par savu centību, un students noteikti gūs labumu no šiem bonusiem. Komunicējiet ar saviem kursabiedriem un pasniedzējiem, tas, iespējams, ir vissvarīgākais.

Ja Tev ir kādi jautājumi, tad raksti mums
Mēs ar Tevi sazināsimies tuvākajā laikā!
Paldies, Tavs pieteikums nosūtīts veiksmīgi!