Jaunumi

11.07.2024

Kam pievērst uzmanību, izvēloties studijas?

Kā izdarīt pareizo studiju izvēli un kam pievērst uzmanību, lai izvēlētos pareizo studiju veidu, programmu un līmeni, ja Latvijā 2023. gadā ir reģistrētas 52 augstskolas un koledžas. Augstskolu skaits ir tik liels, tāpēc daudziem studēt gribētājiem rodas jautājums: ar ko lai sāk, meklējot to īsto un vienīgo skolu, kurā izaicināsi kā sevi, tā savus pasniedzējus. Piecus ieteikumus, kam pievērst uzmanību, izvēlētos studijas, ir sagatavojusi Biznesa augstskolas Turība Liepājas filiāles vadītāja Agnese Getaute-Zariņa.

Saredzi un izmanto iespējas laicīgi

Ieklausies karjeras konsultantā skolā, persona, kas ierodas gaidīti vai negaidīti, bet tomēr ar mērķi palīdzēt ieraudzīt savu nākotnes studiju, darba, karjeras virzienu. Komunikācija ar karjeras konsultantu noteikti varētu Tev palīdzēt izprast, kas ir tas, ko noteikti nevēlies studēt. Kas man patīk, kas man nepatīk? Dažreiz ir svarīgi zināt, kas man patīk, bet varbūt vēl svarīgāk ir zināt un saprast, kas man nepatīk.

Lai uz šiem jautājumiem iegūtu vismaz atbildi, tad ir vērts izmantot Ēnu dienu vai atvērto durvju dienu, ko piedāvā portāls prakse.lv. Lai gan sākotnēji var šķist, ka tas ir bērnišķīgs un nenopietns veids, bet noteikti tas ir veids, kas dod iespēju ielūkoties reālā darba vidē un vietā, ar kuru varētu saistīt savu profesionālo karjeru.

Izpildi “mājasdarbu”, pirms sāc studēt

Pirmais mājas darbs, kas jāizdara, ir jāizpēta skolu reitings. Ir jāapzinās, ka tieši darba devējs ir tas, kas novērtē darbinieka kompetenci un konkurētspēju visprecīzāk. Būtiski ir izpētīt prakse.lv reitingus un novērtēt to rezultātus.

Izlasi rūpīgi katras augstskolas piedāvājumu, ko nozīmē dienas nodaļa, vakara nodaļa, neklātiene un e-studijas, katra no šīm formām paredz citu studiju režīmu un studiju ilgumu, kā arī studiju maksu.

Atrodi savu “atlaidi” studijām

Ne visi studenti tiek budžetā, līdz ar to ir būtiski izpētīt, vai augstskolā ir kādi citi veidi, iespējas, kā var īstenot studijas draudzīgāk savam budžetam. Studiju maksas atvieglojumi var būt dažādi: darba devēju rekomendācijas; absolventa radinieka atlaide u.c. Ja arī studiju maksas atvieglojumi nav, iespējams, ir budžeta vietu rotācijas, kas ir lielisks stimuls samazināt studiju maksu, vismaz uz kādu periodu.

Prakse studiju laikā pietuvina darba tirgum

Ņemot vērā, ka studiju programmas ir dažādas un prakšu periodi atšķiras, ir būtiski pievērst uzmanību tam, vai augstskolā ir paredzētas prakses studiju laikā, cik tās ilgst un vai augstskola palīdz atrast tās. Studentiem prakses laiks ļauj iepazīt studiju virzienu, sasaistot studiju laikā apgūtās teorijas ar reālo darba vidē notiekošo. Pēc prakses studenti bieži vien turpina savas darba attiecības ar prakses vietu, jo darba devēji ir novērtējuši studentu zināšanas.

Starptautiskā pieredze paver durvis uz pasauli

Pirms izvēlies savu augstskolu, pārliecinies vai augstskola piedāvā starptautiskās apmaiņas programmas un prakšu iespējas. Uzturot komunikāciju ar augstskolas starptautisko sadarbības nodaļu, vari būt apritē, zināt aktuālo, kā arī laicīgi pieteikties uz savu noskatīto starptautisko prakses vai studiju vietu. Ieguvums var būt nozīmīgs profesionālajā attīstībā un vērtīgs ieraksts arī CV.

Apzināta augstskolas izvēle nozīmē rūpīga un pārdomāta lēmumu pieņemšanu, balstoties uz vispusīgu informācijas izpēti un personīgo mērķu izpratni. Šis process ietver ne tikai izvēles izdarīšanu pēc popularitātes vai pirmā iespaida, bet arī padziļinātu pamatojumu par to, kā konkrētā augstskola un studiju programma var palīdzēt sasniegt ilgtermiņa mērķus un nodrošināt vislabāko izglītību un tālāko profesionālo pieredzi.

Ja Tev ir kādi jautājumi, tad raksti mums
Mēs ar Tevi sazināsimies tuvākajā laikā!
Paldies, Tavs pieteikums nosūtīts veiksmīgi!