Jaunumi
Ja studēt, tad to, kas patiešām interesē
Loģistikai esot klātesošai darba ikdienā jau vairākus gadus, Linda Tinkusa izvēlējās apgūt arī šīs nozares teorētiskos pamatus, un nu jau sevi var dēvēt par Biznesa augstskolas Turība bakalaura programmas “Biznesa loģistikas vadība” absolventi. Cik svarīgs ir komandas darbs, lai sasniegtu lieliskus darba rezultātus? Kādi ir loģistikas nozares lielākie izaicinājumi un kā šī nozare varētu izskatīties pēc gadiem desmit? Uz šiem un citiem jautājumiem atbild Turības absolvente.
Kādēļ izvēlējāties studēt programmā “Biznesa loģistikas vadība”?
Izvēlējos studēt biznesa loģistikas vadību, jo loģistika kā tāda jau vairākus gadu bija klātesoša manā darba ikdienā. Līdz ar to šķita vien loģiski jau iegūtās praktiskās zināšanas papildināt arī ar teorētiskajām. Saprotu, ka standartā cilvēki dara otrādāk - teoriju pielieto darba dzīvē pēc studiju beigām, taču man bija interesanti saprast, ko es nezinu, lai darītu savu darbu labāk.
Ar ko Jūs nodarbojaties pēc studiju beigšanas? Kāda ir jūsu darba ikdiena?
Turpinu strādāt ražošanas uzņēmumā, kurā strādāju arī pirms studiju uzsākšanas. Līdz ar studiju uzsākšanu man tika uzticēts arī vadīt klientu servisa komandu, tāpēc studiju kursi par vadību un dažādu procesu organizēšanu man šķita vēl jo interesantāki. Mūsu komandas galvenie uzdevumi ir apstrādāt klientu pasūtījumus, nodot tos ražošanai, kā arī organizēt to piegādi klientiem.
Kas Jūs aizrauj šajā jomā, motivē darboties un nepagurt?
Mani aizrauj tas, ka nekad nav garlaicīgi. Vienmēr ir kādi neparedzēti izaicinājumi, kurus atrisinot, rodas tā gandarījuma sajūta, kas dzen uz priekšu, liek pārbaudīt savu spēju robežas vēl un vēl. Šo gadu laikā esmu redzējusi tik daudz interesantu projektu. Kā arī es redzu, cik svarīgs ir komandas darbs, lai tiktu sasniegti izcili rezultāti.
Kā studijas Turībā ir ietekmējušas Jūsu karjeras virzību?
Studijas tiešā veidā manu karjeru neietekmēja, bet manu kā profesionāļa izaugsmi gan. Es apguvu daudz jaunu prasmju un ieguvu papildu zināšanas, lai ar pārliecību varētu paust savu viedokli pār kāda procesa virzību vai iespējamajiem risinājumiem. Es ieguvu pašpārliecinātību.
Kādu padomu karjeras sākumā Jūs būtu devusi pati sev?
Noteikti būtu gribējusi būt drosmīgāka. Man drosmi dod pārliecība, ka es zinu, ko daru. Taču bez jaunu zināšanu apguves man šīs pārliecības nebija, tikai intuīcija un prakse.
Kurš ir bijis jūsu karjeras lielākais pagrieziena punkts?
Droši vien brīdis, kad man tika uzticēts vadīt klientu servisa komandu. Tas bija kas pilnīgi jauns manā dzīvē, līdz ar to arī pamatīga atbildība, kam līdzi nāca bažas vai es to varēšu. Bija jāapgūst jaunas prasmes. Un tur man pavisam noteikti noderēja Turībā apgūtās zināšanas par cilvēku psiholoģiju, personāla vadību. Varu teikt, ka apstākļi veiksmīgi sakrita tā, lai man būtu visi instrumenti veiksmīgām studijām un tāpat arī veiksmīgai darba ikdienai.
Kādi ir lielākie loģistikas jomas izaicinājumi, ar ko saskaras nozares speciālisti?
Lai gan nedarbojos tieši loģistikas nozarē, bet tā ir tikai kā mūsu darba ikdienas viena no sastāvdaļām, tad varu dalīties tikai ar saviem novērojumiem. Loģistikas procesus noteikti ietekmē mainīgais pieprasījums. Brīžiem pieprasījums pēc loģistikas pakalpojumiem ir ārkārtīgi augsts, un tikpat ātri tas var nokristies līdz ļoti zemam. Klienti novērtē ātrumu, tāpēc svarīgs ir gan kvalificēts darbaspēks, gan noliktavas. Protams, viena no svarīgākajām komponentēm ir cena, kura ir ļoti atkarīga no degvielas cenām. Lieli izaicinājumi pēdējos gados bija vērojami ģeopolitiskās situācijas dēļ, un loģistikas jomas profesionāļiem ir jāvar šim izaicinājumiem pielāgoties.
Kur Jūs redzat loģistikas nozari pēc 10 gadiem?
Loģistika ir nozare, kas mainās ik pa stundām. Šajā jomā ir grūti kaut ko prognozēt. Bet pieļauju, ka tā varētu būt ļoti digitalizēta nozare ar daudziem tehnoloģiju risinājumiem. Kā arī nevaram aizmirst “zaļo kursu”. Iespējams transporta vienības ar iekšdedzes dzinējiem būs jau daudz kur aizvietotas ar alternatīvās degvielas vienībām. Kā redzams, tad dronu nozare arī ir jau diezgan tālu attīstījusies. Pieļauju, ka būs daudz kas tāds, ko mēs vēl pašreiz uzskatām par “kosmosu”.
Kur redzat sevi pēc 10 gadiem?
Nav ne jausmas. Ņemot vērā, ka man ļoti patīk tehnoloģiskie risinājumi, kas palīdz optimizēt manuālā darba ieguldīto laiku, pieļauju, ka strādāšu ar programatūrām, kas automatizē datu apstrādi. Piedaloties projektos mūsu uzņēmuma ietvaros, esmu sapratusi, ka procesu digitālo risinājumu meklēšana man ļoti patīk, jo ir mērķis, un pēc tam ir redzams rezultāts. Tāpēc domāju, ka šis būs mans virziens. Taču, kas to lai zina.
Kas ir Jūsu dzinējspēks?
Mans dzinējspēks ir mana atbalstošā ģimene. Viņi mani atbalsta un iedvesmo doties tālāk jebkurā situācijā. Man ir paveicies ar maniem kolēģiem un cilvēkiem, kuri ir manā tuvākajā lokā - personības, no kurām var daudz mācīties un vienmēr palūgt padomu, ja stāvu krustcelēs.
Jūsu ieteikums studēt gribētājiem?
Jauniešiem pēc vidusskolas ieteiktu iet studēt to jomu, kas patiešām interesē, nevis, kur nākotnē vairāk varēs nopelnīt. Tas dos vairāk motivācijas studijas arī pabeigt. Ja nu būs vēlme, tad vienmēr var mācīties vēl un vēl. Savukārt tiem, kuri uzskata, ka mācīties ir jau par vēlu, vēlos teikt, nē, par vēlu nav nekad. Jo pieaugušāks ir cilvēks, jo apzinātāka ir studiju izvēle. Man bija ārkārtīgi interesanti studēt Turībā un nenožēloju ne mirkli.