Jaunumi
Inta Buša: “Patiesā izaugsme notiek ārpus komforta zonas”

Biznesa augstskolas Turība absolvente Inta Buša savu profesionālo ceļu sāka drosmīgi un ar degsmi – no izpilddirektores līdz start-up dibinātājai un no stabilas darba vides līdz riskam un neziņai ik uz soļa. Inta spēj iedvesmot ne vien topošos uzņēmējus, bet arī ikvienu, kurš meklē līdzsvaru starp stabilitāti un savu sapņu piepildīšanu.
Inta Buša absolvējusi Biznesa augstskolas Turība maģistra līmeņa studijas Uzņēmējdarbības vadībā. Izvēloties augstskolu un studiju programmu, viņas galvenais mērķis bija iegūt praktiski pielietojamas zināšanas, kas būtu noderīgas ne tikai akadēmiskajā, bet arī profesionālajā vidē. Vadot mārketinga aģentūru un esot jau vadītājas amatā, viņai bija būtiski pārbaudīt, vai prakse saskan ar teoriju. “Es gribēju zināšanas, kas ir pielīdzināmas reālajai dzīvei. Man nebija intereses apgūt tikai teoriju, bet gan gūt ko tādu, ko es varu uzreiz pielietot,” uzsver Inta. Turība viņas acīs izcēlās ar elastīgu studiju modeli – iespēju apvienot pilna laika darbu ar lekcijām, vienlaikus saglabājot klātienes studijas un socializēšanos.
No attīstības direktores līdz drosmīgai uzņēmējai
Absolvējot maģistrantūru, divdesmit četru gadu vecumā Inta tika paaugstināta par izpilddirektori uzņēmumā, kurā jau iepriekš bija ieņēmusi attīstības direktores amatu. Šis viņas karjeras posms raksturojams ar gandrīz 30 darbinieku vadīšanu, sadarbību ar pasaules lielākajiem zīmoliem kā Coca-Cola, LEGO, Barbie, Samsung un citiem, strauju uzņēmuma izaugsmi un attīstību ne tikai apgrozījuma un peļņas pieaugumā, bet arī iekšējās darbinieka kultūras stiprināšanā ar izglītības un produktivitātes attīstības iniciatīvām kā sešu stundu darba laiks un attīstības dienas. Kā Inta min, ir svarīgi zināt, kad ir nepieciešams nākamais izaugsmes posms, un tā trīs gadus vēlāk Inta uzsāka darbu pie sava start-up uzņēmuma. “Tajā brīdī es atteicos no visām garantijām un izvēlējos nedrošību, aizgāju no stabila darba 31. decembrī, lai 1. janvārī mestos iekšā jaunā izaicinājumā,” viņa atceras.
Idejas dzimšana un pirmie soļi uzņēmējdarbībā
Start-up ideja radās praktisku vajadzību vadīta. Strādājot mārketinga nozarē, Inta saskārās ar regulāru nepieciešamību izvērtēt dažādas biznesa idejas un investīciju projektus. Viņa aizdomājās – kāpēc gan vēl nav izveidots rīks, kas to paveiktu automātiski?
Šī doma kļuva par pamatu viņas uzņēmumam Dealita.ai, kuras izstrādei sākotnēji Intai bija tika ideja. Inta uzaicināja sadarboties mākslīgā intelekta speciālistu Ēvaldu Urtānu un viņa komandu: “Viņš man uzdeva neskaitāmus jautājumus dažu minūšu laikā, lai izprastu, kas es īsti esmu un kā mana līdzšinējā profesionālā karjera ir veidojusies – vai tas ir smags darbs vai veiksme,” par pirmo tikšanos ar vadošo mākslīgā intelekta ekspertu Latvijā, atminas Inta. Drīz šī sadarbība ar Ēvaldu Urtānu un viņa komandu kļuva par atspēriena punktu, un Inta nokļuva tehnoloģiju inovāciju pasaulē, kas būtiski atšķīrās no ierastās mārketinga vides un prasīja apgūt jaunas prasmes un zināšanas.
Dzīve ārpus komforta zonas
“Aisberga redzamā daļa ir, ka es daudz ceļoju, pavadu laiku tiekoties ar dažādiem cilvēkiem no visas pasaules, taču bieži tas ko daudzi neredz ir neskaitāmas darba stundas, nemitīga pašizaugsme un liels cīņasspars. Pludmales ainava pavisam noteikti ir pasakaina, taču bieži vien to aizēno datora ekrāns,” atzīst Inta.
Viens no spilgtākajiem un izaicinošākajiem posmiem Intas pieredzē bija dalība starptautiskā start-up programmā Austrijā. No visas pasaules tika atlasīti tikai seši uzņēmumi, un Intas vadītais Dealita.ai bija viens no tiem, kas pārstāvēja Eiropu līdzās start-up no Dānijas un Francijas. Trīs mēnešu garā programma bija intensīva – ikdienu piepildīja lekcijas, mentorings un darbs pie uzņēmuma attīstības. Dzīves apstākļi bija tālu no ierastās komforta zonas. “Es sevi noskaņoju kā uz izdzīvošanas nometni,” Inta smejas.
No idejas līdz pirmajai produkta versijai
No idejas līdz pirmajai produkta versijas izstrādei bija nepieciešams gandrīz gads. Pirmā produkta versiju bija dizainējuši jau spēcīgi Latvijas dizaineri un UX speciālisti, īpaši pārdomājot kā klients lietos Dealita sistēmu. Ar galveno auditoriju - iespējkapitāla (VC) firmas un eņģeļinvestori - Dealita.ai ir investīciju inteliģences sistēma, kas automatizē darījumu apstrādes procesus. Projektā jau ir iesaistījušies vairāk nekā desmit speciālisti, un Inta atzīst, ka par komandas veidošanu vajadzēja domāt jau ļoti agrīnā idejas fāzē. “Ir ļoti svarīgi strādāt ar īstajiem cilvēkiem. Es nekad nebūšu eksperts visās jomās. Turklāt ir gana daudz uzdevumu, no kuriem es labprāt izvairos, turpretim kāds cits tos tikmēr paveiks ar lielāko gandarījumu un ekspertīzi. Līdz ar to arī kvalitatīvāk.”
Šobrīd Inta strādā ar līdzīpašnieku no Ukrainas, ceļo, tiekas ar investoriem un cenšas atrast labāko stratēģiju, kā attīstīt savu uzņēmumu. “Viens ir būvēt uzņēmumu, otrs – būvēt start-up,” viņa saka. Dealita jau ir saņēmis vairākus starptautiskus novērtējumus kā TOP6 start-up pēc Raiffeisen Landesbank 2024.gadā, kā arī Inta Buša ar viņas vadīto uzņēmumu Dealita ticis novērtēts kā TOP30 sievietes vadītais jaunuzņēmums tehnoloģiju industrijā globāli pēc Aurora Tech Awards.
Produktivitāte – starp pārstrādāšanos un disciplīnu
Runājot par ikdienas ritmu, Inta atzīst, ka start-up pasaulē nav viegli ievērot darba un atpūtas līdzsvaru. “Ir ļoti viegli nemanāmi pāriet uz 12 stundu darba dienām” viņa saka. Ir svarīgi būt pašdisciplinētam attiecībā uz atpūtu un brīvdienām, jo arī šis laiks ir jāieplāno, kā arī apzinīgam pret saviem ieradumiem. Viens no ieradumiem, kas Intai palīdz saglabāt fokusu, ir piektdienas bez sapulcēm. “Katru nedēļu piektdienās es veicu stratēģiskus uzdevumus, izdaru pa nedēļu nepagūtos darbus, apkopoju nedēļu un ieplānoju nākamo. Pieturos pie piektdienām kā “bez sapulču dienām” jau vairākus gadus, un šī sistēma strādā izcili. Ir svarīgi izkāpt no operatīvajiem procesiem un skriešanas, lai paskatītos uz “lielo bildi” un sakārtotu pārējo dienu dinamisko haosu skaidrā sistēmā,” saka Inta.
Intas stāsts par drosmīgu uzņēmību savu ideju un sapņu realizēšanā ir apliecinājums tam, ka prasme pieņemt riskus un nepārtraukta mācīšanās var nest rezultātus – arī tad, ja ceļš ir grūts, pilns neziņas un pagriezienu.