Jaunumi

07.11.2022

Hakatona laureāti nodibina uzņēmumu savas biznesa idejas realizācijai

Biznesa augstskolas Turība organizētais hakatons “To Be” pierādīja, ka ir iespējams radīt inovatīvas un ilgtspējīgas biznesa idejas vienā naktī. Ieguvusi žūrijas atzinību, hakatona komanda “Danra”, kura izcīnīja otro vietu konkursā, nolēmusi savu ideju attīstīt un dibināt savu uzņēmumu.

Biznesa augstskolas Turība Uzņēmējdarbības vadības 1. kursa studenti Ralfs Ronis un Daniels Milčs pēc dalības hakatonā nolēma, ka viņu ideja ir vērā ņemamas, spētu konkurēt un dod peļņu, tajā pašā laikā atrisinot globālu problēmu – bateriju pārstrāde. Abi jaunieši, izmantojot Turības biznesa inkubatora iespējas, nodibināja savu uzņēmumu “Danra”.

Intervijā abi studenti atklāj, kā nonāca līdz idejai un kādi būs nākamie attīstības soļi uzņēmumam.

Pastāstiet sīkāk, kas ir jūsu biznesa ideja un kā tā darbojas?

Ralfs: Mūsu ideja ir radīt akumulatorus no pārstrādātām baterijām, tieši litija un kobalta, ko bieži sastopam mūsu telefonos vai citās mūsdienu ierīcēs, tad tās savienot un adaptēt, lai uzlādi var veikt katrs pats mājās. Arī laikā, kad elektrība kļūst dārgāka, būtu iespēja paņemt elektrību no šī akumulatora.

Hakatonā guvāt vairākas atziņas un padomus, kā nonācāt līdz slēdzienam, ka vēlaties dibināt savu uzņēmumu?

Daniels: No rīta ieradāmies uz atklāšanu un sākām klausīties pirmos runātājus, kuri iepazīstināja ar uzņēmējdarības aspektiem un īpaši ar ilgtspējību un tās nozīmi, veidojot biznesa ideju. Sākām apdomāt idejas un dienas gaitā secinājām, kura ideja būtu vispiemērotākā un sākām to pilnveidot, pēc hakatona jutām, ka idejai ir nākotne, tādēļ nolēmām attīstīties un lūgt mentora padomu. Hakatonā guvu atziņu, ka biznesa idejai ir jārada labvēlīgi apstākļi un auglīga vide, tad arī biznesa idejas dzims, tad arī indivīds iesaistās vairāk, un tas palīdz iedziļināties tēmā, bibliotēka un inkubators ir izcili piemēri šim.
Jūsuprāt, ar kādām problēmām saskarās jaunie uzņēmēji?

Ralfs: Domāju, ka viena no problēmām ir biznesa ideja, un ar to es gribu uzsvērt ideju ar nākotni, ar iespēju to attīstīt vai spēju problēmā saskatīt risinājumu, protams, liela problēma, pret kuru uzņēmēji atduras, ir kapitāls, lai kaut ko sāktu, taču tā nav lieta, ko nevar iegūt, ideja ir jārada un līdz tai jānonāk, lai sāktu domāt par jebkāda veida ieguldījumiem. Attiecīgi, lai kāds būtu gatavs piešķirt jebkādu naudas summu idejai, ir jāmāk pārliecināt, kādēļ tieši ir jāiegulda mūsu uzņēmumā, ka ideja ir ar nākotni un spēs nest ieguldīto naudu atpakaļ ar uzviju.

Vai varat atklāt, ko sava uzņēmuma ietvaros plānojat darīt tuvākajā laikā?

Daniels: Aktīvi strādājam pie biznesa plāna izstrādes un, kad tas būs gatavs, iesniegsim to Uzņēmējdarbības vadības fakultātes dekānei, mūsu mentorei, Zanei Driņķei, kura attiecīgi sniegs padomus un palīdzēs virzīt ideju tālāk. Jau uzrunājām paziņu no Rīgas Tehniskās universitātes, kurš studē tieši elektronikas nozarē un palīdzēs ar prototipa izstrādi, lai jau varam sagatavot kaut ko taustāmu līdz nākamajam hakatonam.

Padoms, ko varat sniegt citiem?

Daniels: Kad sāku studēt, zināju, ka nebūs viegli, ja nav iepriekšējas pieredzes vai nav kāds ģimenē, kurš nodarbojās ar uzņēmējdarbību, biznesa plāna izstrāde ir liels izaicinājums, taču, turpinot darboties, izkristalizējas tava doma un mērķi.
Ralfs: Biju viens no cilvēkiem, kurš teica, ka augstskola nav vajadzīga un tas ir izniekots laiks, taču ieklausījos vecākos un tomēr nolēmu studēt, sapratu, ko vēlos darīt un sāku virzīties uz mērķi atvērt savu uzņēmumu. Un tieši Turībā uzzināju par tik daudz augstskolas iespējām, kas man varētu palīdzēt šos mērķus sasniegt.

Ja Tev ir kādi jautājumi, tad raksti mums
Mēs ar Tevi sazināsimies tuvākajā laikā!
Paldies, Tavs pieteikums nosūtīts veiksmīgi!