Jaunumi

22.11.2021

Eksperti: sabiedrībā jāveicina izpratne par digitalizācijas nozīmi uzņēmumu attīstībā

Kā vēsta uzņēmējdarbības nozares eksperti, Latvijas mazo un vidējo uzņēmumu darbības produktivitāti negatīvi ietekmē lēnais digitalizācijas temps, kas savukārt skaidrojams ar zemo izpratni par digitalizācijas jēdzienisko un praktisko nozīmi un ilgtermiņa ieguvumiem.

Uzņēmuma SAP biznesa arhitekts Aleksandrs Popovs kopā ar Biznesa augstskolas Turība Uzņēmējdarbības vadības fakultātes dekāni Zani Driņķi podkāstā Eksperts tuvplānā runā par digitālās transformācijas iespējām un izaicinājumiem Latvijas uzņēmējdarbības vidē.

Kā stāsta A. Popovs, digitālās transformācijas pamatā ir organizatoriskās pārmaiņas, kas tiek realizētas ar tehnoloģiju palīdzību, lai rezultātā pieņemtu datos balstītus lēmumus. Ekspreti ir vienprātīgi – krīzes un nenoteiktības apstākļos, kādi šobrīd valda pasaulē, īpaši būtiskas ir indivīdu spējas pielāgoties pārmaiņām. Uzņēmumiem ir jāmaina domāšana, jābūt atvērtiem transformācijai un jādarbojas kā vienotai ekosistēmai. Tas ir būtiski, lai efektivizētu lēmumu pieņemšanas procesu un padarītu to ātrāku.

Komentējot Latvijas uzņēmumu darbības efektivitāti, Z. Driņķe atzīst, ka “Latvijā ir vieni no zemākajiem rādītājiem produktivitātes ziņā, un viens no ietekmējošajiem faktoriem ir digitalizācijas lēnais temps”. Viņa arī norāda, ka digitalizācija pati par sevi ir pārmaiņas, un jebkuru pārmaiņu procesus ietekmē daudzi un dažādi faktori, tostarp psiholoģiskie. Tātad pašā pamatā uzņēmumam ir jāvēlas mainīties, jāiepazīstas ar nepieciešamiem jauninājumiem un jāsaprot, kā tos atbilstoši integrēt.

Kā novērojis A.Popovs, lielākajai daļai Latvijas uzņēmumu joprojām nav vienotas izpratnes par digitalizācijas jēdzienu un skaidrības par digitālās transformācijas nozīmi un ilgtermiņa ieguvumiem – vairums digitalizāciju saista ar komunikāciju, attiecinot uz dažādiem tiešsaistes rīkiem. Tikai aptuveni 20% Latvijas mazo un vidējo uzņēmumu saprot, ka ar digitalizācijas procesu palīdzību tiek risinātas darba tirgus problēmas, efektivizēti procesi un automatizētas manuālas darbības.

Ekspreti gan iesaka vispirms rūpīgi izvērtēt esošo resursu pielietojuma efektivitāti uzņēmumā un skaidri definēt mērķus, ko uzņēmums vēlas sasniegt. Kā pētījumā noskaidrojusi Driņķe, Latvijas mazie un vidējie uzņēmumi izmanto tikai 60% no esošajiem resursiem. Tāpat eksperte novērojusi, ka atsevišķi uzņēmumi mēģina uzlabot un digitalizēt procesus, no kuriem vispār būtu vēlams atteikties.

Mēs izmantojam sīkdatnes, lai sniegtu Jums vislabāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Nospiežot “Piekrītu” vai turpinot pārlūka sesiju, Jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes. Jūs varat atcelt savu piekrišanu jebkurā laikā, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Sīkdatņu izmantošanas kārtība.

Piekrītu
Ja Tev ir kādi jautājumi, tad raksti mums
Mēs ar Tevi sazināsimies tuvākajā laikā!
Paldies, Tavs pieteikums nosūtīts veiksmīgi!