- Uzņemšana
- Studentiem
- Augstskola
- Fakultātes
- Filiāles
-
Zinātne
- Kontakti
- Uzņemšana
- Studentiem
- Augstskola
- Fakultātes
- Filiāles
- Zinātne
- Kontakti
Jaunumi
Biznesa arhitekts: digitālā transformācija uzņēmumiem ļauj strādāt efektīvāk un izmantot savu potenciālu
Digitālu ietvaru ieviešana uzņēmējdarbībā ir veids kā uzņēmumiem mazināt risku, nodrošināt kvalitāti un nepārtraukt ražošanu, jo, veicot pastāvīgu monitoringu, tiek identificēti potenciālie riski un definēti problēmu risinājumi, lai turpinātu ražošanu un darbību noteiktā tempā, kā arī mazinātu iespējamās sekas.
To apliecina Biznesa augstskolas Turība Uzņēmējdarbības vadības fakultātes doktorantūras absolventa, biznesa arhitekta Aleksandra Popova 2023. gadā veiktā diplomdarba pētījuma rezultāti.
Uzņēmuma funkcijas, ikdienas darbību, resursu sadale, produktivitātes mērījumi un citas funkcijas iespējams plānot ar digitālās transformācijas ietvara palīdzību. Digitālā transformācija ir veids, kā pārmainīt uzņēmuma biznesu ar IT palīdzību, lai uzņēmums būtu efektīvāks un tas varētu sasniegt jaunas virsotnes. Digitālās transformācijas ceļakarte nodrošina stratēģisko ietvaru, lai palīdzētu uzņēmumam izmantot savu potenciālu un pēc iespējas ātrāk spētu ieviest jaunas sistēmas un procesus.
Digitālās transformācijas ietvars ir pielāgots tam, lai uzkrātu iepriekšējos datus no izaicinājumiem un tālāk tos izmantot kā daļu no programmas plānošanas un uzsākšanas, kā arī tālākas kalibrācijas, jo organizatoriskās izmaiņas jāplāno un jāuzsāk ar skaidri definētiem sagaidāmiem uzlabojumiem, kas varētu būt izsekojami, izmantojot galvenos darbības produktivitātes rādītājus.
Pastāv uzņēmēji, kas uzskata, ka uzņēmumi un organizācijas ir kā dzīvi organismi, tiem arī piemīt kaites, ir atkarīgi no ārējiem apstākļiem un riskiem, taču ir arī uzņēmēji, kas uztver uzņēmumus kā sistemātiskas mašīnas ar noteiktām komponentēm, kuras iespējams kontrolēt un monitorēt, lai paredzētu iespējamos riskus un sekas, kā arī digitāli transformēt uzņēmumu ar IT palīdzību.
Mūsdienās pastāv dažādas automatizētas organizācijas sistēmas un darba metodes, kas palīdz uzlabot jebkuras organizācijas attīstību un darbību. Viena no vissvarīgākajām, ko izmanto no maziem uzņēmumiem līdz lielām korporācijām, ir SAP sistēma. Tas sastāv no programmas vai sistēmas programmatūras, kur administratīvie procesi organizācijā tiek organizēti, pārvaldīti un optimizēti. Atšķirība no citām sistēmām ir tā, ka to ir ļoti viegli uzstādīt, un procesi tiek ātri un viegli izprotami.
Uzņēmumiem ir jāievieš gan jaunas tehnoloģijas, gan arī darbības un plānošanas modeļi, lai uzņēmums būtu ne tikai moderns un konkurētspējīgs ar citiem uzņēmumiem, bet arī lai vadībai būtu vieglāk sekot līdzi darbu izpildei, paredzēt riskus un pārvaldīt tos ar preventīvām iestrādnēm periodiski vai kad programmatūra uz to norāda.
Pētījuma mērķis bija izstrādāt pielāgotu digitālās transformācijas ietvaru un, lai to sasniegtu tika noteikta virkne uzdevumu, sākot ar esošiem biznesa un uzņēmumu arhitektūras ietvaru analīzi līdz detalizētai uzņēmumu profilu izpētei un digitālās transformācijas programmu analīzei uzņēmumos.