Jaunumi

27.05.2024

5 lietas, kas raksturo labas kopmītnes studentam

Kad noslēguma eksāmeni un iestājeksāmeni ir aiz muguras, dzīvē ienāk lielais, jaunais un izaicinošais studiju posms. Bieži vien ir nepieciešams rast jaunas mājas studiju laikam, un tad labākajā scenārijā augstskola var piedāvāt kopmītņu iespēju. Par kopmītnēm ir dzirdēts daudz – tur notiek gan mācīšanās, gan ballēšanās, bet galvenokārt – gatavošanās dzīvei, kuras uzdevumu sarakstā cita starpā ir rūpes par savas ikdienas dzīves nodrošināšanu. Kas ir kopmītnes jeb studentu viesnīcas un kas raksturo labas kopmītnes no studenta viedokļa? Turpinājumā uzziniet atbildes uz šiem un citiem jautājumiem!

Kas ir kopmītnes un kam tajās ir jābūt?

Kopmītnes ir dzīvojamās telpas, kuras dala kopīgi studējošie un tās mēdz būt ļoti dažādas. Mēdz uzskatīt, ka tās nepieciešamas tikai tad, ja studijas norit tālu no mājām, taču ir pierādījies, ka kopmītnes ir lielisks patstāvības un integrēšanās sabiedrībā treniņš. Tās ir otrās mājas, kurās students pats organizē un nosaka savu dzīvi, vienlaikus mācoties rūpēties par savu dzīves telpu un spēju sadzīvot ar citiem. Dzīve kopmītnēs sniedz iespēju veidot ciešas sociālās saites, iegūt jaunus draugus un piedalīties kopienas dzīvē, tāpēc to izbaudīt ir vēlams ne tikai tiem, kuru mājas ir tālu, bet pilnīgi visiem, kas grib gūt labāko no studiju laika. Protams, pie nosacījuma, ka telpas ir ērtas, labiekārtotas, tās nodrošina visu dzīvei un mācībām nepieciešamo un vienlaikus neierobežo studenta brīvību. Lai uzzinātu vairāk par to, kas raksturo labas, studenta dzīvei piemērotas kopmītņu telpas un bez kā neiztikt dzīvojot kopmītnēs, izvaicājām Biznesa augstskolas Turība reklāmas speciālistu Artūru Potjomkinu, kuru var uzskatīt par ekspertu šajā jautājumā, jo pats ir arī šīs augstskolas students un reiz izbaudījis dzīvi kopmītnēs.

1. Labas kopmītnes atrodas tuvu studiju procesam

Studenta dzīvē liela nozīme ir daudz kam, bet jo īpaši – iespējai no rīta pagulēt, iespējai ikdienā nepatērēt pārlieku daudz laika ceļā uz studiju norises vietu un pēc tam atpakaļ mājās. Kā norāda Artūrs, Biznesa augstskola Turība lepojas ar savu studentu viesnīcu, jo atrodas vien dažu soļu attālumā no ēkas, kurā notiek studijas. “Saprotu, ka ne katra augstskola to var nodrošināt, taču man kā studentam tas bija ļoti svarīgi – pieceļos, dušā, brokastis un esmu jau lekcijā – tas viss 30 minūšu laikā.”

2. Kvalitātes un cenas attiecība

Ja budžeta ierobežojumu nav, students, protams, ir brīvs arī īrēt labiekārtotu dzīvokli pašā pilsētas centrā, taču kopmītnes nodrošina iespēju dzīvot ļoti ekonomiski, turpina Artūrs: “Vieta četrvietīgā numuriņā Turības kopmītnēs mēnesī studentam izmaksā 85 eiro, domāju, ka izdevīgāka piedāvājuma Rīgā gluži vienkārši nav. Citu augstskolu studentiem cena ir nedaudz augstāka.” Kā norāda eksperts, telpu ērtības un aprīkojums ir ļoti svarīgs, taču katram jāizvērtē pašam, kas ir vitāli nepieciešams ikdienas dzīvei: “Mūsu kopmītnēs ir viss – sākot no ērta rakstāmgalda mācībām istabā un beidzot ar lampiņu pie gultas lasīšanai. Ziemassvētku gaismu virtenīte gan katram pašam jāpieliek, tās nav iekļauta istabiņas aprīkojumā,” smej Artūrs. Turībā ir pieejamas 1-4 vietīgas istabiņas un paaugstināta komforta istabiņas.

3. Brīvība un telpu pieejamība – bez kompromisiem

Šausmīgākie kopmītņu stāstiņi parasti ir par kopmītņu dežurantiem, kas aizslēdz durvis un atstāj studentu bez naktsmītnes – 21. gadsimtā tas ir nevajadzīgs drauds un neērtība studentam, kurš ir brīvs plānot laiku pēc saviem ieskatiem. Tieši tāpēc, pirms izvēlaties kopmītni, noskaidrojiet, kādi ir to iekšējās kārtības noteikumi – līdz cikiem ir jāierodas, lai nepaliktu aiz durvīm un citas svarīgas nianses. “Turībā gan nesaskaramies ar šādām problēmām, katram studentam ir sava elektroniskā atslēga, tāpēc ikviens ir brīvs ierasties savās mājās saskaņā ar savu grafiku. Šajā ziņā mūsu kopmītnes vairāk līdzinās mūsdienīgai viesnīcai, kas cilvēka brīvību neierobežo,” stāsta Artūrs. Vaicāts par to, vai tas augstskolai nerada papildu neērtības, viņš turpina: “Augstskolas ieskatā students ir pieaudzis cilvēks, kas ir pelnījis uzticību. Es to izjutu, kad pats biju students, es tā attiecos pret studentiem arī tagad, kad esmu Turības darbinieks. Protams, kaut kādas nianses mēdz gadīties, bet kopumā šī uzticība atmaksājas ar uzviju.”

4. Ērtība ir vērtība – labiekārtojums kopmītnē

Ja reiz patstāvīga dzīve, tad patstāvīga – tāpēc mūsdienīgu kopmītņu aprīkojumā būtu jābūt ne tikai izremontētām un skaistām telpām, bet arī ledusskapim, TV, automātiskajai veļas mašīnai, veļas žāvētājam, gludināšanas ierīcēm, savam skapim un galu galā – varbūt pat frizētavai. “Par citiem es nezinu, bet, ja runājam par Turību, tad jā – mums tas viss ir,” situāciju Turībā komentē Artūrs. “Istabiņas ir aprīkotas ar individuāliem skapjiem, atvilknēm, ledusskapi. Istabiņas cenā ir ietverta arī tīra gultasveļa, kura tiek mazgāta centralizēti, taču drīkst ņemt līdzi arī savējo, ja ir tāda nepārvarama vēlme. Pie katras gultas lasām lampiņa. Katrā stāvā ir vairākas dušas un labierīcību telpas, virtuves zona, kur pagatavot ēdienu.” Vaicāts par to, kā uz visiem sadalīt veļas mašīnu un žāvētāju Artūrs norāda: “Mēs to risinām tāpat kā daudz ko citu šajā augstskolā – ar 21. gadsimtam raksturīgu pieeju. Veļas mašīnas darba grafiks visiem brīvi pieejams lietotnē viedtālrunī, var reāllaikā redzēt, kad tā ir pieejama. Daudzi studenti nedēļas nogalēs dodas mājās un veļu mazgā tur, bet tiem, kas mūsu kopmītnēs iekārtojušies uz pastāvīgu dzīvi, piemēram, ārzemju studentiem, tā ir nenovērtējama ērtība.” Kā vienu no svarīgām iespējām kopmītnē studenti vērtē arī iespēju mācīties sev ērtā laikā, piemēram, vēlā vakarā, kad istabas biedri jau bauda naktsmieru. “Mūsu gadījumā tāda iespēja ir – visu cauru nakti var mācīties tā sauktajā klusajā lasītavā, kas studentiem ir pieejama 24/7,” stāsta Artūrs. Par bonusu noteikti var uzskatīt, piemēram, bezmaksas WiFi, dator telpu, frizētavu un auto stāvvietu. “Turību ērtību ziņā ir grūti salīdzināt ar citām augstskolām, jo mums ir ne tikai parkam līdzīgs pagalms ar pašiem savu strūklaku, bet pat kaķis Turītis – arī tas ir svarīgis faktors, kas te ļauj justies kā mājās,” tā Artūrs.

5. Tīrība, drošība un atbalstoša administrācija

Par pēdējo un svarīgāko kopmītnes izvēlē var minēt fundamentālās vērtības – tīrību un drošību kopmītņu telpās, kā arī atbalstošas administrācijas klātbūtni, kas palīdz risināt problēmjautājumus, ja tādi radušies. Tīrība koptelpās nav kompromisa jautājums – tai vienkārši ir jābūt! Tāpat arī jautājumiem, kas saistīti ar drošību, jātiek risinātiem nekavējoties. Kā tas notiek Turībā? “Ja runājam par tīrību kopmītnēs, koplietošanas telpās uzkopšanas darbi tiek veikti neviens vienu, bet divas reizes dienā. Jā, mums patīk tīrība, par to šaubu nav. Ja runājam par drošību, tad par to rūpējas iekšējais drošības dienests, kā mēs smejamies – meitenes ar melno jostu karatē. Bieži tas negadās, taču ja istabas biedru starpā gadās nesaskaņas, palīdzību var saņemt uzreiz.” Vaicāts par atbalstošo administrāciju Artūrs stāsta, ka labvēlīgu attieksmi ir piedzīvojis arī pats, būdams students: “Jā, pats piedzīvoju un arī tagad administrācija ir pieejama, katrs students var aprunāties ar administrāciju vai jebkuru augstskolas darbinieku, ja tāda vajadzība rastos, te ir liela demokrātija.”

Noslēgumā – ko ņemt līdzi dodoties uz kopmītni

Sarunas noslēgumā vēlējāmies uzzināt Artūra ieteikumu par to, ko tad likt somā, pirms došanās uz kopmītnēm? “Ja runājam tieši par Turības kopmītnēm, tad daudz kas jau ir nodrošināts. Tomēr noderēs savs trauku komplekts, panna, katliņš sava ēdiena pagatavošanai, garderobe, higiēnas lietas. Svarīgākais ir komforta lieta no mājām un papildu trauku komplekts draugu cienāšanai. Jo draugi būs,” smaida Artūrs.

Mēs izmantojam sīkdatnes, lai sniegtu Jums vislabāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Nospiežot “Piekrītu” vai turpinot pārlūka sesiju, Jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes. Jūs varat atcelt savu piekrišanu jebkurā laikā, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Sīkdatņu izmantošanas kārtība.

Piekrītu
Ja Tev ir kādi jautājumi, tad raksti mums
Mēs ar Tevi sazināsimies tuvākajā laikā!
Paldies, Tavs pieteikums nosūtīts veiksmīgi!