Viedokļraksti

18.02.2021

'WhatsApp' alternatīvas 'Signal' un 'Telegram' – kura piemērotāka?

Jānis Pekša
IT virziena vadītājs

Neraugoties uz to, ka Eiropas Savienībā (ES) ir spēkā Vispārīgā datu aizsardzības regula, kas aizsargā fizisko personu datus arī gadījumos, kad tie tiek iesniegti uzņēmumiem, kuri reģistrēti ārpus ES, sabiedrībā aktualizējies jautājums par lietotnes "WhatsApp" datu apstrādes politiku un šīs lietotnes alternatīvām. Daudzi lietotāji ir nobažījušies, ka "WhatsApp" nodos viņu datus "Facebook", lai varētu tos izmantot produktu un reklāmu uzlabošanai.

Lietotnē "WhatsApp" esošās cilvēku sarakstes tiek šifrētas, taču to dublējums netiek šifrēts. Tāpat, piekrītot jaunajiem privātuma politikas noteikumiem, "WhatsApp" lietotāji akceptē, ka gadījumā, ka atbildīgās iestādes, piemēram, sabiedrības drošības nolūkā pieprasīs sarakstes saturu, lietotne to sniegs.

"WhatsApp" dublēto datu drošība

Satraukumu par "WhatsApp" lietošanu nākotnē, lielākoties, ietekmējis Īlona Maska aicinājums izmantot lietotni "Signal", lai gan tiem lietotājiem, kuri nepārkāpj likumu, patiesībā nebūtu iemesla bažām. Nenoliedzami, fakts, ka "WhatsApp" sarakstes tiek dublētas "Google Drive" mākoņa platformā un šis dublējums netiek šifrēts, nozīmē, ka citos sociālajos tīklos, e-pastā vai "Google" būs reklāmas, kas veidotas, balstoties uz lietotāja informāciju, tomēr jāņem vērā, ka šādas reklāmas pie lietotāja nonāks arī, piemēram, pēc dažādu produktu vai pakalpojumu meklēšanas "Google".

Lielais "Signal" lietotāju skaita pieaugums

Ja tomēr vēlaties samazināt reklāmu daudzumu savā ikdienā, ieteicams apdomāt citas alternatīvas, kas varētu palīdzēt rast risinājumu, vismaz uz laiku. Salīdzinot divas "WhatsApp" alternatīvas – "Signal" un "Telegram", jāpiezīmē, ka gana liels atbalstītāju un lietotāju skaits ir katrai no tām. Pateicoties jau pieminētajam Īlona Maska paziņojumam, "Signal" četrās janvāra dienās lejupielādēts 7,5 miljonus reižu un šobrīd "Signal" iespējas izmanto vairāk nekā 80 miljoni lietotāju, turklāt šis skaits ar katru dienu turpina strauji pieaugt. Tieši strauji augošais lietotāju skaits rada bažas. "Signal" ir publiski pieejams un nekomerciāls. Lai gan pēc dažādiem parametriem lietotne ir droša, to uztur ASV bāzēta bezpeļņas organizācija, starp kuras dibinātājiem ir arī "WhatsApp" līdzdibinātājs Braiens Aktons (Brian Acton). Bezpeļņas organizācijas statuss nozīmē, ka, augot lietotāju skaitam, sistēmas kapacitāte var radīt problēmas. Ja lietotnes izstrādātājs ir uzņēmums, kura mērķis ir peļņa, tas nozīmē lielākus ieguldījumus sistēmas uzturēšanā.

"Telegram" popularitāte Baltkrievijā

Visām lietotnēm – "WhatsApp", "Signal" un "Telegram" – ir atvērti programmēšanas kodi, kas ļauj ielūkoties pirmkodā un secināt, ka "Signal" un "Telegram" sarakstes ir šifrētas abos virzienos. Turklāt abu lietotņu uzturētāji norāda, ka nesniedz lietotāju datus arī pēc atbildīgo iestāžu pieprasījuma. "Telegram" gadījumā spilgts piemērs ir Baltkrievijas opozīcija, kas lietotni aktīvi izmanto protestu organizēšanā. Kā līdz šim redzams, lietotnes īpašnieki patiešām neizsniedz sarakstes atbildīgajām iestādēm un ievēro lietotāju datu drošību. Ja kādam radušās bažas par "Telegram" saistību ar Krieviju, jāpiezīmē, ka lietotne ir saistīta ar "VK.com", taču juridiski pieder Anglijas uzņēmumam.

Lai gan "Signal" un "Telegram" ir vienlīdz drošas lietotnes, personīgi sliecos par "Telegram" izmantošanu tieši tāpēc, ka "Signal" lielā pieprasījuma dēļ var rasties problēmas.

Ja Tev ir kādi jautājumi, tad raksti mums
Mēs ar Tevi sazināsimies tuvākajā laikā!
Paldies, Tavs pieteikums nosūtīts veiksmīgi!