Viedokļraksti

17.01.2022

2022. gada izaicinājums – enerģijas un izejmateriālu pieejamība

Zane Driņķe
Dekāne

Kāds būs Jaunais 2022. gads? To jautā ikviens no mums - gan individuāli, raugoties uz savu personīgo dzīvi, gan valstiski – kā mums klāsies Latvijā? Kādas izmaiņas un kādus izaicinājumus Jaunais gads atnesīs uzņēmējiem, kādas uzņēmējdarbības prognozes varam “izspēlēt”?

Vērtējot iespējamās prognozes, 2022. gadam ir jābūt pozitīvākam gan ekonomiskajos aspektos, gan emocionālajā noskaņojumā, jo esam jau pielāgojušies “jaunai” pasaulei un tās nosacījumiem. Protams, ka būs arī nozares, kas tik ātri neatgūsies un neatjaunosies, kā, piemēram, tūrisma un viesmīlības, sabiedriskās ēdināšanas un tirdzniecības nozares, kuras pandēmija ietekmējusi visvairāk.

Savukārt būvniecības nozarē, pēc Latvijas Bankas aplēses par valdības investīcijām, šogad gaidāma būtiska izaugsme valsts pasūtījumu strauja kāpuma dēļ, kas attiecīgi pastiprinās šīs nozares pārkaršanas risku, jo nozari galvenokārt ierobežos būvniecības kapacitāte un izmaksu sadārdzinājums.

Diskutējot par galvenajiem izaicinājumiem ekonomikas izaugsmē 2022. gadā, Latvijas uzņēmēji minējuši darbaspēka izmaksas, kvalificētu darbinieku trūkumu, enerģijas un izejmateriālu pieejamību. Uzņēmējus satrauc arī īstermiņa un ilgtermiņa finansēšanas nosacījumi, to izmaiņas, ilgtspējas prasību īstenošana un uzņēmumu digitalizācija. Tāpat uzņēmēji saskarsies ar tādiem izaicinājumiem, kas būs saistīti ar attālinātā darba pielāgošanu, dažādu hibrīda aktivitāšu īstenošanu un viennozīmīgi ar nemitīgo pielāgošanos Covid pandēmijas dēļ.

Arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) ir norādījusi, ka vislielākais izaicinājums būs enerģijas un izejmateriālu pieejamība. Un šeit ir jāatzīst, ka 20. gadsimtā izteiktais “globālo piegādes ķēžu efekts” šobrīd ir pārvērties par defektu, jo situācija, kad iztrūkst kāds no izejmateriāla piegādes posmiem, var pat pilnībā apturēt ražošanas procesu. Tāpat 2022. gada izaicinājums būs neskaidrība par darba tirgus pielāgojumiem, ko izraisījis kvalificēta darbaspēka trūkums un vispārējs darbaspēka izmaksu pieaugums. Tāpēc LTRK jau ilgstoši nacionālā līmenī vērsusi politikas veidotāju uzmanību uz nepieciešamību mazināt darbaspēka izmaksas, kā arī uz kvalificētu darbinieku trūkumu dažādākajās nozarēs.

Ir jāieklausās uzņēmēju prasībās samazināt darbaspēka izmaksas, kā arī risināt elektroenerģijas jautājumus ne tikai īstermiņā, bet arī ilgtermiņā. Sākotnēji būtu jāizveido atbalsta rīki īstermiņā, bet jau šodien jāsāk domāt par alternatīvajiem variantiem, un šajā jautājumā jāsadarbojas kopā visām Baltijas valstīm, tādējādi iegūstot atbilstošākus nosacījumus iepirkumos un projektos arī globālajā tirgū.

Gada nogalē piedzīvojām inflāciju, kas varētu turpināt augt, to sauc par bāzes efektu. Kad atdzīvojas bizness, patēriņš aug, uzņēmējs paaugstina cenas, lai varētu atkal ‘’izkārpīties’’ no bedres. Protams, ka arī enerģijas cenu paaugstināšanās ietekmē inflāciju. Tas noved pie tā, ka uzņēmēji ir spiesti paaugstināt sava produkta cenu izmaksu paaugstināšanās rezultātā. Līdz ar to loģiski, ka arī preces kļūst dārgākas. Un nākamais ķēdes posms ir palielināt algas uz dzīves dārdzības rēķina, kas ir atkal jaunas izmaksas uzņēmējam. Taču pozitīvāku skatu mazliet vieš Centrālā banka, kas norāda, ka augošā pieprasījuma un piedāvājuma ierobežojumu izraisītais inflācijas kāpums tomēr būs pārejošs.

Kopumā raugoties uz 2022. gadu, būsim pozitīvi, bet piesardzīgi, vēl daudz izaicinājumi priekšā, kā arī notiekošais pasaulē šobrīd nav detalizēti prognozējams. Bet labā ziņa ir tā, ka jebkura krīze kādreiz beidzas, un kas notiek tālāk? Ir nepieciešami ilgtermiņa plāni gan mikro, gan makro līmenī.

Autore: Zane Driņķe, Biznesa augstskolas Turība Uzņēmējdarbības vadības fakultātes dekāne

Mēs izmantojam sīkdatnes, lai sniegtu Jums vislabāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Nospiežot “Piekrītu” vai turpinot pārlūka sesiju, Jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes. Jūs varat atcelt savu piekrišanu jebkurā laikā, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Sīkdatņu izmantošanas kārtība.

Piekrītu
Ja Tev ir kādi jautājumi, tad raksti mums
Mēs ar Tevi sazināsimies tuvākajā laikā!
Paldies, Tavs pieteikums nosūtīts veiksmīgi!