Sadarbība>Izdevniecība>Izdevniecībā pieejamās grāmatas>Kristaps Morbergs

Kristaps Morbergs. No baskāja par multimiljonāru

Autors Arvīds Deģis
Redaktore Lilita Vīksna
Vāka autore Una Spektore

Kristaps Morbergs – būvuzņēmējs un filantrops. Aizejot mūžībā 1928. gadā, visus savus nekustamos īpašumus 2,7 miljonu latu vērtībā viņš novēlējis Latvijas Universitātei.

Ticama Kristapa Morberga pasaule. Netradicionāli veidots biogrāfiskais romāns. Lasītājiem būs iespēja līdzpārdzīvot. Kalpos kā panākumu rokasgrāmata jauniem censoņiem.

Daži citāti no grāmatas:

"Nekaunos par karjeras pirmajiem soļiem kā materiālu pienesējam jaunbūvēs. Tas mani padarīja stipru kā dzelzceļa gultni un cietu kā kramu, norūdīja manu veselību."

"Tie, kas sevi pierādīja izstrādē un ar tempu, saņēma vairāk, ieskaitot dažādas piemaksas. Pārējie lai ierakstās sociālistu rindās un sauļojas parkos uz soliņiem."

"Kļuvis bagāts un sabiedrībā labi ieredzēts, nepārvācojos un vienmēr paliku īstens latvietis."

"Mana dzīves zelta gudrība bija tā, ka es pratu izsvarot izdevumus ar ienākumiem, jo nekad nedzīvoju pāri saviem līdzekļiem."

"Tiekot pie turības, man iestājās bagātnieku un gurmānu paraša – nebija iespējams iedzert gandrīz nevienu dzērienu, to neizsmaržojot un neizgaršojot."

"Nebiju sētniekiem devis rīkojumu izkārt Vācijas karogus pie saviem namiem, kaut gan par tādu pārkāpumu teorētiski draudēja nošaušana."

"Man bija ideāls mērķis – palīdzēt savai tautai pacelties garīgi un ētiski."

"Nomirt bagātam nozīmē nomirt apkaunotam."

Daži attēli no grāmatas:


"Es visu būvuzņēmēja risku liku uz vienu kārti – Rīgas bulvāru loku un ieguvu 100-kārtīgu vinnestu"
(Avots: fotogrāfijas oriģināls Jāņa Zepa kolekciijā)


"Ar Edinburgas vasarnīcu es sākotnēji iegrābos, jo tās pirmais variants nebija piemērots skarbajam piekrastes klimatam. Tikai tad, kas sāku būvēt villu, apzināti kopējot Bābelsbergas pili miniatūrā, tā iemantoja īsteno arhitektoniski–funkcionālo skaistumu. (Avots: fotogrāfijas oriģināl Daiņa Puncula kolekcijā)


"Rīgai 700 jubilejas pagaidu ēkas un paviljoni, kas izslējās Esplanādē, skaidri parādīja Rīgas industriālo varenību, kā arī latviešu amatnieku meistarību, un mums – būvuzņēmējiem un komersantiem bija dedzīgs apspriešanas objekts" (Avots: fotogrāfijas oriģināls LNB krājumā)

 

Grāmatas prezentācija

 

Nodarbību saraksts