Blogs>Vieslekcijas apskats. Jānis Skutelis: "Ko runāt, kad nav ko runāt"

Vieslekcijas apskats. Jānis Skutelis: "Ko runāt, kad nav ko runāt" (0)

Jānis Skutelis. Improvizācija. Teātris. Humors. Vēl vairākas dienas pirms vieslekcijas uzvirmo ziņa, ka gribētāju daudz un vietas ierobežotas. Pienāk parasts otrdienas vakars. Facebook atnāk ziņa no kursabiedrenes: "Vai kāds no jums ir šobrīd Skuteļa vieslekcijā? Te ir vienkārši miljons cilvēku!" Pateicīga tam, ka BAT ir iespēja vērot vieslekcijās notiekošo online vai pēc tam noskatīties ierakstā, dodos gatavot ģimenei vakariņas. 

 Absolūti skaidrs, ka Jānis būs cilvēks, kurš spēs forši noskaņot auditoriju. Jau ar pirmajām vieslekcijas minūtēm tieši tas arī notiek. Īsam stāstam par sevi ar personīgas dabas atkāpēm seko kolektīvā masāža ar murdošiem, patīkamas sajūtas nozīmējošiem trokšņiem. Es pie monitora smaidu, vērojot kaifojošo auditoriju, kas pēc šīs iesildīšanās paliek manāmi atbrīvotāka un pozitīvāka. 

Publikas noskaņošana vēl pirms savas performances vai uzstāšanās ir tēma, kurai Jānis Skutelis velta diezgan lielu lekcijas daļu. Protams, viņš runā par to improvizācijas teātra kontekstā, dāsni dalās ar piemēriem iz dzīves un atzīmē publikas noskaņošanas svarīgumu. Bieži vien savā uztraukumā pirms uzstāšanās mēs ne tikai aizmirstam par publikas noskaņojumu, bet vispār par to nepadomājam. Jānis ļoti skaidri parādīja šīs prasmes nozīmīgumu. Iespējams, nedaudz pietrūka konkrētu paņēmienu, tomēr es pieturos pie uzskata, ka retorika, runas māksla pēc savas būtības ir kaut kas radošs, un šeit būtu sarežģīti iedot konkrētas receptes. 

Jāņa stāstītais par improvizāciju man atgādināja vienu foršu team-building pasākumu kādā uzņēmumā, kuru vadīja improvizatori Valdis Sils un Kaspars Breidaks. Ļoti palikusi atmiņā spēle "Stāsts pa vārdam", kur komanda kopīgi stāsta stāstu, sakot pa vienam vārdam. Tas māca nedomāt vairākus soļus uz priekšu (jo tam vienkārši nav jēgas), bet gan būt šeit un tagad, šajā brīdī. Jānis izspēlēja šo spēli arī ar auditoriju - sanāca forši. 

Otra interesanta tēma lekcijā bija par vārdu "Nē" un tā lietošanu.  Jānis stāsta par to, ka noliegums pats par sevi lai gan atstāj plašas iespējas improvizācijai, tomēr bieži darbojas kā bloks. Pieliekot punktu, nav stāsta attīstības un ir jādomā kas jauns, līdz ar to improvizācijā no biežiem "Nē" izvairās. Jau manis pieminētā team-building pasākuma vadītāji Valdis un Kaspars pašā pasākuma sākumā deva visai komandai uzstādījumu neatbildēt ar noraidījumu uz kolēģu iniciatīvām. Īsti to nevarētu saukt par "Neteikt nē". Svarīgāk par pašu vārdu bija tieši nereaģēt ar noraidījumu. Piemēram, uz uzaicinājumu padejot var atbildēt: "Ar prieku, bet vēlāk - tikai atpūtināšu kājas!" Esmu pārliecināta, ka tieši šī ir tā būtība, kuru nedaudz citādākā plāksnē mēģināja pasniegt Jānis Skutelis - noraidījumi nestimulē interesantu improvizācijas attīstību. 

Vieslekcija pagāja ļoti pozitīvā gaisotnē, absolūti raksturīgi Jānim Skutelim. Publiku ļoti interesēja viņa personība un improvizācijas pieredze. Varbūt kādam pietrūka konkrētāku detaļu improvizācijai biznesa vidū (man pašai - pietrūka), tomēr, nedaudz iedziļinoties Jāņa sacītajā, iespējams savilkt paralēles arī ar biznesa vidi un izstrādāt savus īpašos improvizācijas un komunikācijas paņēmienus. Jo tas noteikti ir radošums tā vistīrākajā izpausmē. Katram savs un individuāls. 

Comments