Blogs> Zīmola orientēšana uz kategoriju nevis produktu

Zīmola orientēšana uz kategoriju nevis produktu (143)

2011. gadā izdotajā grāmatā Brand relevance, brendinga guru Deivids Ākers apraksta absolūti jaunu veidu kā veidot brendingu un kā gūt pārākumu pār konkurentiem. Būtībā tas savieno divas šķietami atsevišķas jomas vienā veselumā. Kategoriju un apakškategoriju brendings apvieno mārketingu ar inovāciju menedžementu. Pamatideja pauž apgalvojumu, ka ir 2 brendinga veidi. Pirmais ir brand preference, ko plaši izmantojam jau ilgāku laiku un kas tiek balstīts uz uzņēmuma vai produkta tēla definēšanu un šī tēla komunikāciju ar mērķa segmentu caur mārketinga kampaņām. Otrais ir brand relevance, kas tiek balstīts uz jaunas kategorijas vai apakškategorijas izveidi un tās aktīvu popularizēšanu. Šajā gadījumā uzņēmums veido ne tik daudz uzņēmuma brendu, bet gan skaidri definē jaunās kategorijas vai apakškategorijas brendu. To veicot, uzņēmums iegūst brīvu nišas tirgu, kas ir sākuma posmā brīvs no konkurentiem un kuru uzņēmums var veidot pēc saviem ieskatiem.

Lai precīzāk saprastu ko domāju ar kategoriju un apakškategoriju izveidošanu minēšu piemēru. Laikā kad iznāca iPhone tirgus bija pārpildīts ar dažādiem mobilo telefonu modeļiem. Tie bija pieejami gan dažādos cenu līmeņos, gan ar dažādām funkcijām atkarībā no katra pircēja vajadzībām. Tomēr iPhone ienākot tirgū spēja ne vien uzrādīt izcilus pārdošanas rezultātus, bet arī izmainīja visu nozari un Nokia, kas pirms tam bija vadošais spēlētājs nozarē pēkšņi kļuva par līdzskrējēju, kas to noveda pie nopietnām finansiālām problēmām. Ko Apple paveica, lai to izdarītu? Pirmkārt tas radīja jaunu nišu- Smartphone, kas vairs netika salīdzināta ar parastajiem mobilajiem telefoniem, otrkārt tas radīja nišas tēlu- dizainu, skārienjūtīgu ekrānu, aplikācijas, atbilstošu funkcionalitāti. Apple izlaižot iPhone izveidoja jaunu mobilo telefonu apakškategoriju, kura bija tik atšķirīga no parasto mobilo tālruņu kategorijas, ka klients iPhone neasociēja ar citiem tirgū esošajiem tālruņiem. Ja klients vēlējās smartphone, tad tas izvēlējās iPhone, jo gluži vienkārši citi mobilie tālruņi neatbilda šai apakškategorijai. Kategorijai ir jābūt kādām raksturojošām pazīmēm, kas to atšķir no citām un veido tās rāmi. Šajā gadījumā smartphone pazīmes ir skārienjūtīgs ekrāns, aplikācijas, interneta pieejamība telefonā un arī noteikts dizains.

Izveidojot šādu kategorijas brendu Apple spēja iPhone pozicionēt kā šīs nišas ideālu jeb paraugu. Līdz ar to Apple kļuva par nišas līderi un konkurenti bija spiesti sekot, kas rezultējās ne tik kvalitatīvā produkcijā un ievērojami zemākos peļņas rādītājos konkurentiem. Samērā veiksmīgi reaģēja Samsung, kas pašreiz cenšās pārņemt smartphone nišu. Pateicoties ievērojamajiem resursiem, kas tam pieejami tas ir iespējams, bet tas prasa ievērojami vairāk līdzekļu nekā izveidot jaunu apakškategoriju, piemēram smarphone senioriem. Tomēr iespējas, ka Samsung tas izdosies vēl joprojām ir niecīgas, jo tas nespēj pozicionēt Galaxy kā kategorijas ideālu un Apple radot smatphone kategoriju ir ieguvis milzīgus naudas resursus un spējis radīt barjeras, ko izmantot, lai atbildētu Samsung spiedienam.

  Izveidojot jaunu tirgus nišu uzņēmums iegūst sekojošas priekšrocības:

 • Iegūst no konkurentiem brīvu tirgus nišu,
 • Iegūst spēju savu produkciju pozicionēt kā kategorijas eksemplāru,
 • Iegūst līdera pozīciju tirgū, kamēr konkurenti ir sekotāju lomā
 • Balstoties uz minimālo konkurenci, sākumposmā iespējams maksimizēt ienākumus.
 • Uzņēmums var izveidot barjeras konkurentiem
 • Uzņēmums var veidot kategorijas brendu, līdz ar to konkurenti ir imitatoru lomā un ir atkarīgi no uzņēmuma.
 • Bieži uzņēmums iegūst bezmaksas publicitāti, jo jaunās kategorijas izveide ir saistoša medijiem

Kopīgā pazīme ir tā, ka šīs priekšrocības ļauj uzņēmumam piesaistīt ievērojamas evanģēlistu masas un uzņēmums var ietekmēt patērētāju lēmumu pieņemšanas procesu.

Tas saistāms ar sekojošiem faktoriem:

 • Tā kā uzņēmuma produkts ir pirmais kategorijas reprezentētājs, tas kļūst par kategorijas ideālu un objektu ar ko vēlāk tiks salīdzināts konkurentu piedāvājums.
 • Balstoties uz senākiem pētījumiem psihologi ir noteikuši, ka cilvēks, lai atvieglotu izvēli un samazinātu izvēles variantus tos iedala kategorijās. Tātad jo precīzāk produkts atbilst kategorijas raksturīpašībām, jo lielāka iespēja, ka klients izvēlēsies tieši to. Uzņēmums nosaka kvalitātes standartus un ar tālāku produktu palīdzību spēj mainīt kategorijas raksturīpašības, liekot konkurentiem minēt un paaugstinot iespēju, ka konkurenti kļūdīsies un izveidos neprecīzu produktu, kas pilnībā neatbildīs kategoriju aprakstošajam rāmim. Līdz ar to tikai uzņēmuma produkts pilnībā atbildīs kategorijai.
 • Uzņēmums ir līderis konkrētajā kategorijā, kas padara to saistošu mērķa segmentam, jo cilvēkiem ir tendence sekot līderiem. Vēl jo vairāk, šo sekošanu cilvēki apliecina ar uzņēmuma produktu iegādi, tādā veidā asociējot sevi ar šo uzņēmumu un tā tēlu.
 • Produkta atbilstība kategorijai rada pircējā drošību par tā atbilstību pircēja prasībām. Līdz ar to līdz minimumam tiek samazināta iespēja, ka pircējs būs neapmierināts ar produktu, jo tas daļēji vai pilnībā neatbildīs klienta prasībām.

 

Kā izveidot jaunu kategoriju vai apakškategoriju.

To nevar izdarīt vienā dienā un diez vai tas izdosies arī viena gada laikā. Pirmkārt mārketinga budžetā ir jāatvēl līdzekļi pasākumiem, kas stimulē ideju ģenerēšanu un inovatīvu risinājumu radīšanu. Tie var būt gan iekšēji pasākumi, gan ar open innovation modeli saistīti pasākumiem, kā piemēram:

 • Darbinieku ideju inkubators
 • Kopējas prāta vētras
 • Savstarpēji tieši nesaistītu nodaļu kooperācija
 • Konkursu organizēšana
 • Sadarbība ar nozari pārstāvošām augstskolām
 • Klientu iesaiste jaunu produktu ģenerēšanā

Šāda stratēģija pieprasa ievērojamas izmaiņas visās uzņēmuma nodaļās sākot no klientu apkalpošanas līdz pat vadības stilam un lēmumu pieņemšanai. Mērķis ir radīt vidi un apstākļus, kas veicina un motivē jaunu ideju rašanos un realizāciju. Uzņēmuma vadībai ir jāsaprot, ka šīs investīcijas neradīs tūlītēju ROI. Tās ir ilgtermiņa investīcijas un atkarībā no stratēģijas realizācijas kvalitātes vien no 5-10% aktivitāšu sniegs atdevi. Šajā gadījumā ir jākoncentrējas uz šo 5-10% saskatīšanu, jo veiksmīgi īstenoti tie sniegs ievērojami lielāku ROI kā jebkura reklāmas kampaņa. Parasti šis niecīgais procents ir spējīgs nosegt pilnīgi visas ar stratēģijas realizāciju saistītās izmaksas un plus vēl nest ilgtermiņa ienākumus.

Pēc veiksmīgas stratēģijas realizācijas ir jāspēj šīs idejas novest līdz stāvoklim, kad tās spēj nest ienākumus. Parasti lielās korporācijas veido mazākus apakšuzņēmumus, kuros strādā vien ar konkrēto ideju saistītais personāls un tās ir ikdienas darbā neatkarīgas vai vien daļēji atkarīgas no mātes uzņēmuma. Šādā veidā lielie uzņēmumi noņem birokrātija slogu no jaunajām idejām un samazina izmaksas. Ir svarīgi saprast, ka sākumposmā šīs idejas ir spējīgas attīstīties vien nelielā startup uzņēmumā un tikai ar laiku tās sasniegs līmeni, kad tās spēs nest peļņu visam uzņēmumam. Tas cik šis laiks būs īss vai ilgs ir atkarīgs cik precīzi ir definētas jaunās kategorija atšķirības no esošās kategorijas un vai tās risinājums ir aktuāls mērķa segmentam. Respektīvi mērķa segmentam jābūt pietiekami lielam, lai varētu apmierināt ienākumu mērķus un problēmai jābūt pietiekami aktuālai, lai mērķa segments novērtētu produkta vai pakalpojuma vērtību.

Comments

Daily devotional

22.01.2018. 09:22
You there, this is really good post here. Thanks for taking the time to post such valuable information. Quality content is what always gets the visitors coming.

sbo168

20.01.2018. 23:31
. This article is an appealing wealth of informative data that is interesting and well-written. I commend your hard work on this and thank you for this information. You’ve got what it takes to get attention.

recreational marijuana

20.01.2018. 12:52
I would recommend my profile is important to me, I invite you to discuss this topic.

online video downloader

17.01.2018. 17:11
Very interesting blog. Alot of blogs I see these days don't really provide anything that I'm interested in, but I'm most definately interested in this one. Just thought that I would post and let you know.

define devotion

16.01.2018. 13:07
So it is interesting and very good written and see what they think about other people.

Cheap Photo Booth Hire

16.01.2018. 07:38
Interesting topic for a blog. I have been searching the Internet for fun and came upon your website. Fabulous post. Thanks a ton for sharing your knowledge! It is great to see that some people still put in an effort into managing their websites. I'll be sure to check back again real soon.
This is helpful, nonetheless it can be crucial so that you can check out the following website:

Restaurant in Amritsar

12.01.2018. 07:49
very interesting keep posting.
Amazing, this is great as you want to learn more, I invite to This is my page.

computer virus removal

09.01.2018. 14:35
I am very happy to discover your post as it will become on top in my collection of favorite blogs to visit.
Most of the time I don’t make comments on websites, but I'd like to say that this article really forced me to do so. Really nice post!
Presently you make it simple for me to comprehend and execute the idea.

alshayae

07.01.2018. 22:38
This article is an appealing wealth of informative data that is interesting and well

hang tvs on wall

07.01.2018. 22:36
This article is an appealing wealth of informative data that is interesting and well-written. I commend your hard work on this and thank you for this information. You’ve got wha

atqwa

07.01.2018. 22:24
I read that Post and got it fine and informative. Please share more like that. atqwa.com

press here

07.01.2018. 12:26
Nice post. I was checking constantly this blog and I am impressed! Extremely helpful information specially the last part I care for such info a lot. I was seeking this particular information for a very long time. Thank you and good luck.

hang tvs on wall

05.01.2018. 13:37
Nice Informative Blog having nice sharing..

DHA Gujranwala

04.01.2018. 20:32
I’ve been searching for some decent stuff on the subject and haven't had any luck up until this point, You just got a new biggest fan!..

additional info

04.01.2018. 20:31
I read that Post and got it fine and informative. Please share more like that...

jee main

04.01.2018. 19:28
This is very good post, I like it

Detectives madrid

03.01.2018. 13:23
Awesome dispatch! I am indeed getting apt to over this info, is truly neighborly my buddy. Likewise fantastic blog here among many of the costly info you acquire. Reserve up the beneficial process you are doing here.
Goldenslot - Slots online has many slot games to choose from. Register with us today! 100% free online casino bonus. The best of today

Cheap WordPress Hosting

28.12.2017. 12:43
Very nice blog and articles. I am realy very happy to visit your blog. Now I am found which I actually want. I check your blog everyday and try to learn something from your blog. Thank you and waiting for your new post.

cbd oil drops texas

28.12.2017. 11:40
A simple bookmarking tool that makes it easy to save, organize and share your favorite web pages. Access your bookmarks from any computer, phone or tablet. Listango works on all modern web browsers…
Actually I am not habituate to reply a comment on blogs but this blog caught my attention and I am compelled to write a comment here to express my gratitude to you. I would like to appreciate for this awesome work.

Obsolete components

27.12.2017. 12:08
I really loved reading your blog. It was very well authored and easy to understand. Unlike other blogs I have read which are really not that good.Thanks alot!

Christmas

27.12.2017. 05:25
very interesting post.this is my first time visit here.i found so mmany interesting stuff in your blog especially its discussion..thanks for the post!

Android games

26.12.2017. 17:03
Love what you're doing here guys, keep it up!..
Really a great addition. I have read this marvelous post. Thanks for sharing information about it. I really like that. Thanks so lot for your convene.

paid focus groups

25.12.2017. 15:33
I am very happy to discover your post as it will become on top in my collection of favorite blogs to visit.

Electrician St Helens

25.12.2017. 08:42
I read that Post and got it fine and informative. Please share more like that...
Thankyou for this wondrous post, I am glad I observed this website on yahoo.
I read that Post and got it fine and informative. Please share more like that...

self improvement tips

23.12.2017. 12:02
These are some great tools that i definitely use for SEO work. This is a great list to use in the future..

Brawl Stars Cheats

22.12.2017. 15:36
I read that Post and got it fine and informative. Please share more like that...

Unicorn Crafts

20.12.2017. 11:35
These are some great tools that i definitely use for SEO work. This is a great list to use in the future..

https://zitabarbara.blogspot.com/2017/12/unicorn-pens-may-magic-flow-through.html

20.12.2017. 11:31
These are some great tools that i definitely use for SEO work. This is a great list to use in the future.

Unicorn Crafts

20.12.2017. 11:30
These are some great tools that i definitely use for SEO work. This is a great list to use in the future..

Friv 4

19.12.2017. 10:46
thanks for this usefull article, waiting for this article like this again.

electrical supplies

19.12.2017. 08:52
I read that Post and got it fine and informative. Please share more like that...

birthday magician

13.12.2017. 17:32
I have read your article, it is very informative and helpful for me.I admire the valuable information you offer in your articles. Thanks for posting it..
I can’t imagine focusing long enough to research; much less write this kind of article. You’ve outdone yourself with this material. This is great content.

Hosting

12.12.2017. 22:41
I definitely enjoying every little bit of it. It is a great website and nice share. I want to thank you. Good job! You guys do a great blog, and have some great contents. Keep up the good work.

kitchen remodeling

09.12.2017. 15:09
We are really grateful for your blog post. You will find a lot of approaches after visiting your post. Great work.

stairservice.com

08.12.2017. 09:51
very interesting keep posting.
I’ve been searching for some decent stuff on the subject and haven't had any luck up until this point, You just got a new biggest fan!..

holm law group san diego

03.12.2017. 16:03
You there, this is really good post here. Thanks for taking the time to post such valuable information. Quality content is what always gets the visitors coming.

business news today

01.12.2017. 15:55
Wow, excellent post. I'd like to draft like this too - taking time and real hard work to make a great article. This post has encouraged me to write some posts that I am going to write soon.
The post is written in very a good manner and it contains many useful information for me.

Corporate Stay solutions

27.11.2017. 18:58
Thank you for taking the time to publish this information very useful!
This is really a nice and informative, containing all information and also has a great impact on the new technology. Thanks for sharing it

jual followers instagram

24.11.2017. 21:11
Very good points you wrote here..Great stuff...I think you've made some truly interesting points.Keep up the good work.

Creation site internet

24.11.2017. 08:06
I have read a few of the articles on your website now, and I really like your style of blogging. I added it to my favorites blog site list and will be checking back soon. Please check out my site as well and let me know what you think.

cheren petak emag

10.11.2017. 09:15
This is really a nice and informative, containing all information and also has a great impact on the new technology. Thanks for sharing it
I have read a few of the articles on your website now, and I really like your style of blogging. I added it to my favorites blog site list and will be checking back soon. Please check out my site as well and let me know what you think.

gostream

19.10.2017. 20:01
I high appreciate this post. It’s hard to find the good from the bad sometimes, but I think you’ve nailed it! would you mind updating your blog with more information?
i really like this article please keep it up.

k2t2

12.10.2017. 13:15
I have read a few of the articles on your website now, and I really like your style of blogging. I added it to my favorites blog site list and will be checking back soon. Please check out my site as well and let me know what you think.

government job

10.10.2017. 17:55
You’ve got some interesting points in this article. I would have never considered any of these if I didn’t come across this. Thanks!.

voyance par tel

10.10.2017. 15:04
Thanks for taking the time to discuss this, I feel strongly about it and love learning more on this topic. If possible, as you gain expertise, would you mind updating your blog with extra information? It is extremely helpful for me.

voyante telephone

07.10.2017. 09:24
Thanks for sharing nice information with us. i like your post and all you share with us is uptodate and quite informative, i would like to bookmark the page so i can come here again to read you, as you have done a wonderful job.

Lensabezza Rude Blueprint

05.10.2017. 15:45
I learn some new stuff from it too, thanks for sharing your information.
I read that Post and got it fine and informative.

wood iphone cover

04.10.2017. 16:13
You have a real ability for writing unique content. I like how you think and the way you represent your views in this article. I agree with your way of thinking. Thank you for sharing.

cf tf blog commenting

03.10.2017. 11:35
One of many blog sites on line, I like to browsing the ones you have just about the most; everyone supply individuals a huge amount of advice of hospitality attire minor article. My organization is in need of together with seeing that you now have a heart and soul meant for informative posting, That i worked you can actually issue my family during the ideal focus. Is it possible assistance?

Trust Flow Blog Comments

03.10.2017. 10:31
I think this is an informative post and it is very useful and knowledgeable. therefore, I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article.
I went over this website and I believe you have a lot of wonderful information, saved to my bookmarks

voyance web

02.10.2017. 15:54
Wow, this is really interesting reading. I am glad I found this and got to read it. Great job on this content. I like it.
No doubt this is an excellent post I got a lot of knowledge after reading good luck. Theme of blog is excellent there is almost everything to read, Brilliant post.
I read your blog frequently and I just thought I’d say keep up the amazing work!

clique aqui

02.10.2017. 09:23
hi was just seeing if you minded a comment. i like your website and the thme you picked is super. I will be back.

women health

01.10.2017. 20:35
Nice post mate, keep up the great work, just shared this with my friendz

punjabi status

01.10.2017. 16:25
Wow what a Great Information about World Day its very nice informative post. thanks for the post.

punjabi status

01.10.2017. 10:05
Your blog provided us with valuable information to work with. Each & every tips of your post are awesome. Thanks a lot for sharing. Keep blogging,

voyance immediate

29.09.2017. 19:28
Superior webpage together with the good superior equipment together with I’m certainly this will be dramatically practical.

turbo 10

29.09.2017. 16:04
As i browse your site at working on ratings and even As i at present believe as a result pushed. As i is marketed their employment you need to do an important for one individual authoring small business and even And also evading the application. Reckon at present, considering the opinion one awarded all of us, We can give it a shot.

Royal Caribbean cruises

28.09.2017. 20:53
This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information...

hearthstone gold hack

28.09.2017. 14:16
The level of pick around to provide a blog? A colleague noted the is without a doubt a technique in selecting decent tailor-made article online sites. Is without a doubt this a reliable form?

Baba Ramdev Medicines

27.09.2017. 17:04
wow what a great post is this... thanks for sharing boss, keep share these valuable content.

ghana homepage news

27.09.2017. 16:28
When i simply want to inform you about that simply just look into your web site in addition to When i realize its incredibly useful in addition to beneficial..
Swiftly this web site can indisputably become popular between almost all blogging and site-building folks, to its fastidious posts or perhaps critiques.
The following appears to be like unquestionably fantastic. Almost all these minor points are built by using number of foundation awareness. I enjoy them considerably.

The Woman Men Adore

25.09.2017. 18:50
I adore your websites way of raising the awareness on your readers.

Capture His Heart

25.09.2017. 14:24
This is my first time i visit here. I found so many interesting stuff in your blog especially its discussion. From the tons of comments on your articles, I guess I am not the only one having all the enjoyment here keep up the good work

http://mag-investir.com

23.09.2017. 10:41
You support enough websites on the internet on your word wide web journal A cluster is without a doubt permitted to be making plans for can easily ever in your life that you witnessed understand footwork within can.

Car Laser Radar Detector

21.09.2017. 11:20
We've certainly not after go through a chunk that will details precisely what I truly do together with your the latest web site really does. Thanks a lot to the honor!
I read that Post and got it fine and informative.

alarm systems edinburgh

20.09.2017. 14:18
We came across implementing clearly show it all for a second time. Highly recommend regardless of what I want to ensure optimism thru coming you could possibly continue when it comes to proving the tremendous deal.

voyance web

16.09.2017. 14:54
Two full thumbs up for this magneficent article of yours. I've really enjoyed reading this article today and I think this might be one of the best article that I've read yet. Please, keep this work going on in the same quality.

booties outfit

16.09.2017. 09:28
Pretty good post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed reading your blog posts. Any way I'll be subscribing to your feed and I hope you post again soon. Big thanks for the useful info.

Ginseng Roots Benefits

15.09.2017. 14:17
You completely match our expectation and the variety of our information.
I think this is an informative post and it is very useful and knowledgeable. therefore, I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article.

Google pixel

12.09.2017. 09:49
Excellent website you have here, so much cool information!..
This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information...

overwatch hack

06.09.2017. 13:32
Thanks for posting this info. I just want to let you know that I just check out your site and I find it very interesting and informative. I can't wait to read lots of your posts.

xbox live free codes

01.09.2017. 23:13
Good website! I truly love how it is easy on my eyes it is. I am wondering how I might be notified whenever a new post has been made. I have subscribed to your RSS which may do the trick? Have a great day!

Nigeria Navy result

01.09.2017. 22:24
I am happy to find your distinguished way of writing the post. Now you make it easy for me to understand and implement the concept. Thank you for the post.

SEO for eCommerce

01.09.2017. 20:36
Thank you for very usefull information..

datacard mexico

30.08.2017. 14:56
I gotta favorite this website it seems very helpful .

glass animals shirt

30.08.2017. 11:52
Thanks for posting this info. I just want to let you know that I just check out your site and I find it very interesting and informative. I can't wait to read lots of your posts.

Rebecca Fierle twitter

29.08.2017. 09:36
Thanks for taking the time to discuss this, I feel strongly about it and love learning more on this topic.

South African CV Tips

28.08.2017. 14:46
Quickly this site will indisputably be famous among all blogging people, because of its fastidious articles or reviews.

protesis allergan

28.08.2017. 14:09
I think this is an informative post and it is very useful and knowledgeable. therefore, I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article.

abogada de familia

28.08.2017. 14:02
Using cheers for the people aiding web site you've got genuinely been recently generating. I had created shied off of generating opinions while reports acquired all-around right now.

used forklift guide

28.08.2017. 13:30
That might performance short-term, having said that it’s not much of a simple long-term respond to to get gentlemen who want to possibly be because of this 1 exceptional women that they can’t discontinue taking into account.
Thank you so much for sharing this great blog.Very inspiring and helpful too.Hope you continue to share more of your ideas.I will definitely love to read.

plots in bangalore

26.08.2017. 10:33
It was wondering if I could use this write-up on my other website, I will link it back to your website though.Great Thanks.

buy beats

26.08.2017. 09:55
Thank you very much for this useful article. I like it.

asesoria juridica

26.08.2017. 09:00
Nice knowledge gaining article. This post is really the best on this valuable topic.

protesis allergan

25.08.2017. 16:58
Nice knowledge gaining article. This post is really the best on this valuable topic.

CBD Drops

19.08.2017. 14:44
Your website is incredible, prime quality get the job done... I know that a number of might accept as true with all of us despite the fact that they don't really take time to say.

bathroom blinds

19.08.2017. 14:09
Decent web log in addition to the wonderful high-quality junk and even I’m for sure this is substantially effective.
I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work!

sandstone tiles

12.08.2017. 15:19
I’ve read some good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I surprise how much effort you put to create such a great informative website.

forehead treatments

12.08.2017. 14:48
Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I’ll be sure to bookmark it and come back to read more of your useful info. Thanks for the post. I’ll definitely return.
Thanks for the nice blog. It was very useful for me. I'm happy I found this blog. Thank you for sharing with us,I too always learn something new from your post.

Snowboarding

12.08.2017. 12:55
I would like to say that this blog really convinced me to do it! Thanks, very good post.

movie download sites

12.08.2017. 10:48
Lake have onto your web page despite the fact that applying notice only only a bit of piece submits. Relaxing strategy for near future, I am bookmarking at this time get hold of styles carry out comes away.

digitizing embroidery

12.08.2017. 09:01
I would like to say that this blog really convinced me to do it! Thanks, very good post.
I recently found many useful information in your website especially this blog page. Among the lots of comments on your articles. Thanks for sharing.

Flower delivery in Bhopal

11.08.2017. 21:19
Very useful post. This is my first time i visit here. I found so many interesting stuff in your blog especially its discussion. Really its great article. Keep it up.

palcomp3

11.08.2017. 16:16
Great knowledge, do anyone mind merely reference back to it

カラコン ワンデー

11.08.2017. 13:25
This is a great post. I like this topic.This site has lots of advantage.I found many interesting things from this site. It helps me in many ways.Thanks for posting this again.

tcc em 1 semana

11.08.2017. 10:26
Great write-up, I am a big believer in commenting on blogs to inform the blog writers know that they’ve added something worthwhile to the world wide web!..

Cheating spouse

11.08.2017. 09:54
When i got onto your blog site though putting attention simply just a little bit submits. Pleasant strategy for future, I will be bookmarking at a time get ones finish springs up.

Jual Lenovo

10.08.2017. 15:47
I seriously get pleasure from just looking at your websites.

buy cheap phentermine

10.08.2017. 15:09
Yes i am totally agreed with this article and i just want say that this article is very nice and very informative article.I will make sure to be reading your blog more. You made a good point but I can't help but wonder, what about the other side? !!!!!!THANKS!!!!!!
Yes i am totally agreed with this article and i just want say that this article is very nice and very informative article.I will make sure to be reading your blog more. You made a good point but I can't help but wonder, what about the other side? !!!!!!THANKS!!!!!!

text a psychic

10.08.2017. 12:38
That appears to be excellent however i am still not too sure that I like it. At any rate will look far more into it and decide personally!

imvu generator

10.08.2017. 12:25
I stumbled upon this blog with a host of new possibilities to explore. Thank you for the friendly in sharing.
Great Information sharing .. I am very happy to read this article .. thanks for giving us go through info.Fantastic nice. I appreciate this post.

Beste CPU Wasserkühlung

09.08.2017. 14:43
If you are looking for more information about flat rate locksmith Las Vegas check that right away.

visit website

09.08.2017. 13:02
i am always looking for some free stuffs over the internet. there are also some companies which gives free samples.

click here

09.08.2017. 12:02
I am continually amazed by the amount of information available on this subject. What you presented was well researched and well worded in order to get your stand on this across to all your readers.

Link Building Service

04.08.2017. 09:16
This article is an appealing wealth of informative data that is interesting and well-written. I commend your hard work on this and thank you for this information. You’ve got what it takes to get attention.

Cityfinances

17.03.2017. 13:24
Investīcijas pamatkapitālā no Cityfinances. www.cityfinances.lv