Blogs>Tver savu dzīvi aiz ragiem!

Tver savu dzīvi aiz ragiem! (1)

Biznesa augstskolas Turība Sabiedrisko attiecību fakultātes 2. kursa studentes Agija Jesere, Lauma Bērziņa un Linda Firkuse studiju kursa Sabiedrisko attiecību kampaņas ietvaros nolēma pievērst Turības studentu uzmanību tādai plaši izplatītai problēmai kā laika plānošana. Turībā tika izvietotas gan jautājumus raisošas lapas ar uzrakstiem "Ja man būtu vairāk laika, es...", gan intervēti paši Turības studenti - ko tad viņi darītu, ja viņiem būtu vairāk laika. Kampaņas noslēgumā tika noorganizēta SIA "Outdoor Latvia" mācību vadītāja Alda Zaula vieslekcija, kuras galvenā tēma bija laika plānošana jeb savas dzīves tveršana aiz ragiem. Vieslekcija bija plaši apmeklēta, tās laikā tika meklētas atbildes uz katram cilvēkam būtiskiem jautājumiem, kā arī gūtas vairākas vērtīgas atziņas. 

1. Kāpēc es gribu? Uzdodot sev šo jautājumu, ir skaidri jāiztēlojas, ko tad es īsti gribu no dzīves? Galvenā atziņa: lai nonāktu tur, kur nekad neesam bijuši, ir jādara tas, ko nekad neesam darījuši! Atziņas pamatā ir dziļa doma par to, ka ir jāsaņemas un jādara tas, kas ved uz mērķi – uz to, ko cilvēks patiesi vēlās no dzīves. Ir veikts pētījums, kurā atklājās, ka 96 % gadījumos sasniegumi bija daudz mazāki, ja eksperimenta dalībniekiem deva uzdevumu, neizvirzot specifiskus mērķus, nekā tad, ja deva uzdevumu, definējot izmērāmu standartu.

2. Ko es darīšu? Tieši tad, kad tiks precīzi pateiks KAM un CIK DAUDZ ir vajadzīgs laiks – būs lielāka ticamība kaut ko uzsākt un darīt. Ir jānosaka konkrēts gala rezultāts, kura sasniegšanai ir nepieciešams izpildīt konkrētus uzdevumus – darbības. Šīs darbības savukārt ir jāprioritizē pēc svarīguma un steidzamības, tādējādi steidzamo un svarīgo darot vispirms. Tāpat ir jāuzdod sev jautājumi: vai šis darbs ir cieši saistīts ar ceļu uz mērķi, vai šo darbu varu izdarīt tikai es 0 ja to var izdarīt kāds cits, tad darbs ir jādeliģē tam, kas to var izdarīt labāk un, iespējams, ar lielāku prieku un entuziasmu. Svarīgi ir vienmēr atstāt rezerves laiku – visu laiku nesaplānot pa minūtēm, citādāk var nākties darbu darīt arī brīvdienās, tādējādi samazinot darba produktivitāti. Tikpat būtiski ir saplānot savu turpmāko darbību dienas vai nedēļas beigās, lai nerastos haoss un jau no agra rīt būtu konkrēts dienas vai nedēļas mērķis, uz kuru iet.

3. Ko es došu? Visa laika plānošana jeb laika vadība balstās uz ieradumiem. Jāteic, ka jebkura ieraduma maiņa ir arī smags darbs. Lai saņemtu to, ko vēlies, kaut kas vienmēr ir jādod arī pretī. Šajā gadījumā tā ir konkrētu ieradumu maiņa.

4. Kā es tērēju šobrīd? Pirms sākt virzīties pretim savam nospraustajam mērķim, jāapzinās, kā tad šobrīd es dzīvoju un lietoju savu laiku. Ieteicams 1 nedēļu pierakstīt katru savu darbību – tas palīdzēs saskatīt, cik daudz laika cilvēks nedēļā tērē konkrētai darbībai.

5. Ko es mainīšu? Kad ir apzināti šķēršļi, kas liedz sasniegt mērķi, no tiem ir jāatbrīvojas. Tieši mērķis, prioritāšu noteikšana un plāna izstrāde var dot vislielāko ieguldījumu – laiks tiks izmantots gudri.

6. KĀPĒC es gribu? Kad esi veiksmīgi atbildējis uz iepriekš izvirzītajiem jautājumiem, vēlreiz pārjautā sev – kāpēc es gribu – lai nezaudētu savu mērķi.

Papildus šiem sešiem jautājumiem der atcerēties un ievērot šīs lietas, kas liks organizēt un sakārtot savu dzīvi tā, lai varētu teikt, ka laiks tiek izmantot gudri:

 • Atbrīvojiet telpu! Katra lieka lieta telpā patērē enerģiju.
 • Ievērojiet 2 minūšu likumu – ja varat atbildēt uz e-pastu 2 min. laikā, atbildiet uzreiz!
 • Ieplānojiet laiku e-pastu lasīšanai un rakstīšanai, nepārbaudiet to visu laiku!
 • Uz e-pastiem atbildiet savlaicīgi.
 • Nosūtiet apstiprinājumu, ka saņēmāt vēstuli, ja saņemat tikai informāciju.
 • Izmantojiet iespēju atteikties no ziņu saņemšanas – ievietojiet nevēlamos e-pastus pie mēstulēm.
 • Rūpīgi izvērtējiet, kam dodat savu e-pasta adresi.
 • Atceries, ka katrs papīrs uz tava galda ir tavs nepieņemts lēmums! Atbrīvojies no tiem!
 • Nepatīkamos darbus deleģējiet vai padariet patīkamus!
 • Sarežģītos un apjomīgos darbus sadaliet daļās.
 • Izmantojiet „Šveices siera” metodi – ja nezini, no kura gala ķerties klāt, jāpieķeras klāt vismaz kaut kam.
 • Kļūdieties! Neviens nav perfekts – drīkst un vajag kļūdīties.
 • Neko nenožēlojiet!
 • Metiet kapeiku, ja nevarat izlemt, jo šā vai tā, metot kapeiku, vēlēsieties, lai uzkrīt konkrētā kapeikas puse.
 • Padomājiet, ko jūs izlemtu, ja nebaidītos!

Kā arī atceries – šī ir TAVAS atlikušās dzīves pirmā dienā!

Comments

Max Miko

13.12.2013. 11:37
Ļoti pareizs rakts, bet pēdējā rinda manuprāt ir no laika plānošanas, motivācijas un mērķa sasniegšanas aspekta - aplama. Iečekojiet kautvai slaveno S. Džobsa Stenfordas runu. :)